Cюрпризи від «карликів»

30.03.2007

Збірна Ліхтенштейну зуміла «пробити» воротаря латвійців Колінька. (Фото РЕЙТЕР.)

Тривіальне твердження тренерів, що слабких команд на континенті не залишилося, знайшло своє підтвердження в середу. Деякі представники «карликових» країн зупинилися від сенсацій за крок, але двом таки вдалося створити диво.

Збірна Фінляндії вже давно не є аутсайдером європейського футболу, принаймні за кількістю зірок. Імена Ярі Літманена та екс-росіянина Олексія Єрьоменка давно на слуху. Утім фінам для прориву у фінал Євро-2008 потрібно навчитися... їздити на Кавказ. Вони раніше вже зіграли внічию з вірменами в Єревані, а тепер узагалі програли у «стоячій» грі азербайджанцям, кольори яких захищають i такі екзотичні кавказці, як бразильці Перейра й Леандро Гомес та балканець Субашич.

Група А явно лідирує за сенсаціями, тут навіть лідери октету поляки ледь переграли вірменів. А нічия «записних» фаворитів у Белграді лише віддалила португальців та сербів від наших соратників за проектом Євро-2012. Поляки роблять усе для того, щоб позмагатися й на Євро-2008.

У цьому турі відбіркового циклу рахунок 1:0 був найпопулярніший і справді засвідчив відсутність прірви між «визнаними» та «маленькими». Чого варті мінімальні перемоги чемпіонів Євро-2004 греків над мальтійцями, іспанців — над ісландцями, чехів — над кіпріотами, іспанців — над ісландцями. Найбільш же сенсаційний мінімальний рахунок зареєстровано у Вадуці, де збірна Ліхтенштейну виграла в учасників останньої континентальної першості — латвійців. До речі, екс-динамівець Києва Маріс Верпаковскіс у ганьбі латишів брав участь впродовж першого тайму, після якого його замінили.

До менш гучних несподіванок слід віднести домашню нульову нічию болгар з албанцями. У підсумку «братушки» пропустили на другу «прохідну» позицію румунів, у складі яких остаточний рахунок 3:0 встановив гравець «Шахтаря» Чіпріан Маріка, вийшовши на заміну на 65-й хвилині. Також із мінімальним рахунком збірна Північної Ірландії скинула з трону шведів. Причому творець успіху британців Девід Хілі записав на свій рахунок уже дев'ять м'ячів у цьому відбірковому циклі.

Загалом чимало представників українського чемпіонату відіграли повні матчі: за Грузію — Квірквелія («Металург» (З)), Деметрадзе («Металург (Д)), за Польщу — Левандовський («Шахтар»), за Молдову — Єпуряну («Кривбас»), за Сербію — Дуляй («Шахтар»); захисник «Динамо» Маркович вийшов на поле в сербів на 78-й хвилині. Утім в Україні грає вже стільки легіонерів, що появу деяких у складі своїх збірних можна й не помітити.

Останнім штрихом дня «сумнівів у авторитетах» стала гра англійців, які «заплановано» мали наздогнати в турнірній таблиці росіян та ізраїльтян, але не могли відкрити рахунок в Андоррі до 54-ї хвилини. Те, що британці посилаються на відсутність плеймейкера Френка Лемпарда, якому напередодні на тренуванні зламав руку ударом м'яча Уейн Руні, теж про щось свідчить. У міжнародній грі манчестерський форвард не забивав, зате місію з ослаблення конкурентів із «Челсі» виконав.

Після цього туру, вочевидь, не варто жартувати щодо євреїв. На відміну від багатьох визнаних флагманів європейського футболу, збірна Ізраїлю без проблем довела свою перевагу над упертими естонцями і вийшла на друге місце у групі Е. Футбол на Землі обітованій прогресує настільки, що залишається тільки жахнутися, уявивши, який рівень мала б збірна Ізраїлю, якби вдалася до пошуку «співплемінників» у більших футбольних країнах.

Чемпіонат Європи-2008. Відбірковий турнір

Група А

Польща — Вірменія — 1:0 (Журавський, 26)

Азербайджан — Фінляндія —1:0 (Імамалієв, 83)

Сербія — Португалія — 1:1 (Янкович, 37 — Тіаго, 5).

Група С

Туреччина — Норвегія — 2:2 (Хаміт Алтинтоп, 72, 90 — Бренне, 31; Андерсен, 40)

Мальта — Греція — 0:1 (Басінас, 66 (пен.); вилучення: Бріффа, 66 (М))

Угорщина — Молдова — 2:0 (Єпуряну, 9 (у свої ворота); Гера, 63)

Ірландія — Словаччина — 1: 0 (Дойл, 13)

Уельс — Сан-Марино — 3:0 (Гіггз, 3; Бейл, 20; Кумас, 63 (пен.))

Група Е

Ізраїль — Естонія — 4:0 (Таль, 19, Колаутті, 29; Бен-Саар, 77, 80)

Андорра — Англія — 0:3 (Джеррард, 54, 76; Ньюджент, 90+2)

Група F

Півн. Ірландія — Швеція — 2:1 (Хілі, 31; 58 — Елмандер, 26)

Група G

Румунія — Люксембург — 3:0 (Муту, 26; Контра, 56; Маріка, 90)

Болгарія — Албанія — 0:0

Словенія — Голландія — 0:1 (ван Брокхорст, 85)

Товариські матчі

Франція — Австрія — 1:0 (Бензема, 53 — перший гол молодого форварда «Ліона» за збірну), Німеччина — Данія — 0:1 (Бендтнер, 8).