Ідею Президента Ющенка, побачену ним у Тбілісі, — створити в Україні Музей радянської окупації — несподівано підхопили не в Києві, а в Рівному. Днями директор обласного краєзнавчого музею Олександр Булига викристалізовував деталі свого задуму.
Пан Булига стверджує, що для створення такого музею у Рівному потрібно принаймні дві речі: згода місцевої влади та окреме приміщення. «Відсутність належного приміщення може стати єдиною проблемою, — запевняє директор. — Водночас вважаю, що найдоцільніше використати для його розміщення унікальний підземний бункер, який збудували німці під час Другої світової війни поруч із канцелярією рейсхкомісаріату «Україна». Наш краєзнавчий музей розташований якраз у цій колишній канцелярії гауляйтера Коха, а відразу після війни у цьому двоповерховому старовинному будинку був обком компартії. Однак щоб обладнати бункер під музей, який нині у вкрай занедбаному стані, потрібні чималі кошти». Досі приміщенням бункера цікавилися лише місцеві бізнесмени з пропозиціями створити там розважальні заклади.
За словами Олександра Булиги, матеріалів для створення в Рівному музею окупації вже зібрано досить багато. Однак було б доцільно не обмежуватися періодом лише радянської окупації, оскільки матеріалів про польську та німецьку окупацію теж достатньо, каже він. Основою експозиції можуть стати матеріали та документи, які вже експонували в краєзнавчому музеї за радянських часів, та ті, які надійшли з архівів спецслужб і приватних архівів за часів незалежної України. Серед новіших надходжень — документи про боротьбу комуністичного режиму з національно-визвольним рухом та про масові депортації місцевих жителів.