Сьогодні ЄС святкує свій піввіковий ювілей. Днем народження того, що тепер має назву Європейських Союз, вважають підписання в Римі 25 березня 1957 року Бельгією, Голландією, Люксембургом, Німеччиною, Францією та Італією Римських трактатів, які поклали початок інтеграції країн Європи. Цими засадничими документами були угоди про створення Європейської економічної спільноти (ЄЕС) та Європейської спільноти з атомної енергії. Завданням ЄЕС було створення спільного ринку, а створена в рамках другої угоди організація «Євроатом» мала здійснювати контроль за мирним використанням ядерної енергії.
Підписаними в Римі документи передбачали передусім більш тісну економічну співпрацю, в рамках якої вже у 60-х роках минулого століття розпочалася часткова уніфікація митних ставок. Упродовж наступних років країни-засновники створили спільний ринок, який базувався на чотирьох принципових засадах, на яких до цього часу базується ЄС: вільний обмін товарів, послуг і капіталу та свобода пересування людей. Розбудова спільного ринку триває до цього часу, оскільки ще не всі країни-члени ЄС запровадили в повному обсязі всі чотири засадничі принципи. Період найбільшої економічної інтеграції ЄС припав на 90-ті роки, коли розпочалася робота iз запровадження спільної європейської валюти — євро. Стосовно політичної інтеграції, то її засади були чітко визначені Маастріхтськими трактатами 1992 року. Це десятиліття було позначене найбільшим розширенням ЄС за всю його історію, передусім за рахунок країн колишнього соціалістичного табору. 2004 року до ЄС вступили 10 країн та ще дві (Болгарія і Румунія) приєдналися з 1 січня цього року. Тепер до складу Союзу входять 27 європейських країн із загальним населенням 500 мільйонів осіб. Головні ювілейні урочистості відбудуться сьогодні та завтра на надзвичайному саміті лідерів країн-членів ЄС, який відбудеться в Берліні, оскільки Німеччина в цьому півріччі головує в ЄС.
Британська газета «Індепендент» учора присвятила ювілею свою редакційну статтю, в якій наводить 50 причин любити ЄС. Головні з них: ці 50 років Європа прожила без воєн, громадяни ЄС можуть пересуватися територією Союзу без віз і паспортів, працювати в будь-якій країні-члені, всі країни відмінили смертну кару і підкоряються рішенням Європейського суду. «Впродовж останніх 50 років Європа, часто на власний подив, демонструвала більше єдності, ніж розколів», констатує газета.
У відкритому листі канцлера Німеччини Ангели Меркель, який вона поширила вчора з нагоди ювілею, повідомляється, що в ці вихідні в рамках урочистостей буде підписано Берлінську декларацію, в якій будуть охоплені всі засадничі цінності Союзу та його завдання на майбутнє. «Європейський Союз є символом захисту людської гідності, миру та свободи, толерантності і солідарності, а також демократії та правопорядку. Ці вартості нас об'єднують», — зазначається в листі Ангели Меркель. В інтерв'ю, яке з'явилося вчора в німецькій газеті «Більд», Ангела Меркель частково розкриває свої бачення майбутньої об'єднаної Європи. Цей союз держав повинен мати єдину армію, але не повинен перетворитися на федеральну країну. Європейська комісія (відповідник уряду ЄС) має отримати чітко визначені та врегульовані компетенції.