Гімн опозиції

24.12.2003
Гімн опозиції

Президію Верховної Ради заблокували десятками депутатських тіл, сотнями альтернативних постанов і навіть однією новорічною ялинкою. (Фото Василя ГРИБА.)

      Учорашній сесійний день, який міг стати вирішальним на першій стадії проштовхуваної президентською Адміністрацією політреформи, почався блокуванням опозицією президії та дружним співом депутатами від «Нашої України», СПУ та БЮТі гімну «Ще не вмерла...» Аби не допустити «конституційного перевороту», опозиціонери висловлювали готовність стояти намертво і навіть ночувати в сесійній залі, а «більшовики» тим часом говорили про голосування бюлетенями...

      Київ. Ранок. На Печерську нарешті тихо йде мокрий сніг і політичний люд до парламенту. Гранітні парапети навколо будинку № 5 по вулиці Грушевського вже обставлені десятками штучних ялинок з вимкненими гірляндами. Це мало б налаштовувати на умиротворюючий настрій, та далебі: вже на майдані проти входу до Верховної Ради передсвятковий спокій розвіюється. «Сімонєнка — політіческая прастітутка!» — не втомлюється кілька десятків разів вигукнути в складені рупором долоні один з учасників нечисленного пікету, основними прапорами якого є сині полотнища з емблемою опозиційної УРП «Собор». Головний серед транспарантів — «Так — всенародному обранню Президента!». Авжеж, тут сьогодні починається основна частина практичного втілення постановки під назвою «Політична реформа».

      У «сінях», одразу за входом до першого під'їзду, — технічна новинка — система «Рапіскан», така, як в аеропортах, де треба просвічувати речі на предмет схильності їхніх власників до тероризму. Ця апаратура з'явилася тут недавно явно для посилення контролю відвідувачів ВР у «революційний» час, однак у «Рапіскані» порпається технік, а сам «рентген» із транспортерною стрічкою й телевізором не працює — технік каже, що не встигли доробити. Далі — збуджені «кулуари». Тут сьогодні — збуджений аншлаг, який депутати, журналісти і прочая створюють винятково в дні потенційної зміни долі Вітчизни.

      Як виявилося, ще за годину до 10.00 парламентську президію і трибуну заблокували депутати з трьох опозиційних фракцій — «Нашої України», БЮТі та Соцпартії. Їм не до вподоби реалізація політреформи за сценарієм Адміністрації Президента, що передбачає голосування 23.ХІІ.2003 в першому читанні так званого «проекту Медведчука—Симоненка» (вибори Президента всім народом — у 2004-му, парламенту — в 2006-му, наступного Президента парламентом — у тому ж 2006-му, плюс ще 47 «технічних» поправок на користь «кучмістів»). Комуністи до опозиції не приєдналися — вони «за» такий сценарій, лише додаючи умову пропорційних виборів до ВР. Отож не дивно, що кричать про першого секретаря ЦК КПУ під вікнами. З балконів сесійної зали звисають гасла «нашоукраїнського» виробництва на кшталт «Ні конституційному перевороту!» Позаду президії — «Руки геть від Конституції!». Усе навколо зайнято депутатами від «трійки», які врахували помилки попередніх разів і «стали в стійку» першими від «більшовиків». Стіл президії завалено текстами альтернативних парламентських постанов і законопроектів, праворуч від спікерського місця встановлено штучну півметрову ялинку, на якій розвішено ті самі папери. Весело.

      Веселість сягає вищої межі, коли в Голови ВР Володимира Литвина не виходить відкрити засідання, зате опозиційні «блокіратори» дружно заспівують гімн «Ще не вмерла...» (йдучи трохи врізнобій лише на словах «за нашу свободу»; при цьому встають навіть депутати більшості, а комуністи — сидять) та «Ой у лузі червона калина». Спікер каже, що тепер це буде така добра традиція — починати засідання зі співання гімну. Спроби Литвина оголосити щось іще глушаться дудками, як у футбольних фанатів, сиреною, мегафонами й електричними дзвінками. Ці звуки переходять у скандування «Кучму — геть!» — опозиція налаштована не на жарт. Серед «блокіраторів» — особисто Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко (Олександр Мороз, як виявиться пізніше, у Трускавці на лікуванні).

      Оголошення Литвина про перехід депутата від Закарпаття Сергія Ратушняка з фракції «Наша Україна» до «Регіонів України» зустрінуто какофонією всіх наявних звукових інструментів. Ганьба кількаразовому перебіжчику!

      Голова не зміг відкрити засідання і після оголошеної годинної перерви. На засідання лідерів фракцій, оголосив Литвин, не прийшли керівники «Нашої України», БЮТі та СПУ, які замість себе прислали уповноваженого Степана Хмару. Це повідомлення викликало сміх у залі. Блокування триває, звукова протидія головуючому значно гучніша, ніж зранку. «Це, що ви зробили, показує рівень вашої культури», — це Литвин. Відповідь у мегафон: «Не дамо згвалтувати Конституцію!». Ну й «Кучму — геть!»

      Лідер фракції СДПУ(о) Леонід Кравчук повідомив журналістам, що систему голосування «Рада» пошкоджено і вона не працює, «частину карток для голосування виведено з ладу». Водночас лідер «найпропрезидентськішої» сили у ВР пообіцяв, що до кінця тижня в першому читанні зміни до Конституції буде ухвалено: «Можна голосувати і підписами, і бюлетенями. В Конституції лише сказано, що кожний депутат голосує особисто».

      Про варіант із бюлетенями всі говорять і в кулуарах у вимушених перервах. Серед інших новин — абсолютно не залежна від основної колізії дня бійка між депутатами — Григорієм Суркісом з СДПУ(о) та позафракційним Леонідом Черновецьким. Як виявилося, повідомив журналістам банкір-юрист Черновецький, не менш заможний Суркіс двічі ударив його в обличчя. На запитання, чи дав він здачі, Черновецький зізнався: «Не встиг. Суркіс сховався за спини депутатів, які важили щонайменше по 120 кілограмів, і вдарив мене. А потім утік». Чому все сталося? «Вчора на парламентських слуханнях про бомжів я сказав, що Омельченко (мер Києва. — Авт.) виділив 43 мільйони для змагання з Суркісом на футбольному полі за рахунок грошей платників податків, — пояснив Леонід Черновецький, додавши, що мав на увазі допомогу київської влади футбольному клубу «Арсенал». — А сьогодні зранку Суркіс підійшов до мене і сказав, щоб я забув його прізвище. Я відповів, що його прізвище на слуху, і немає нічого, що б заважало його згадувати». Після цього, за словами Черновецького, президент Федерації футболу й пустив у хід кулаки, засвідчивши свої бандитські замашки. «Я пообіцяв Cуркісу, що де б я його впіймав, йому буде страшно. Трохи потріпати його буде непогано для народу й преси», — додав патрон «Правекс-банку». Ясно, що адреналін у різних людей спричиняє різні прояви...

      Далі — розмови по суті. Парламентська більшість не проявляє активності через те, що багато хто з її депутатів не зацікавлений в ухваленні законопроекту про внесення змін до Конституції, розповідає пресі член фракції СПУ Юрій Луценко. Мовляв, багато «більшовиків» не хочуть пропорційної системи виборів і Леоніда Кучму у вигляді Прем'єр-міністра». Те саме підтверджує «БЮТівець» Левко Лук’яненко, який додає, що навіть дехто з «більшовиків» просить опозиціонерів не відступатися, коли ті несуть варту біля трибуни.

        Серед журналістів ходить Леонід Кравчук, колупаючись у вусі, і ніби між іншим зазначає, що до 16.00 нічого цікаво не буде, а вже тоді «почнуться активніші дії». Повпиравшись саме до 4-ї дня, оголошує перерву Голова Литвин.

          Надходить інформація парламентських технарів, що система «Рада» не працюватиме до кінця тижня; від координатора більшості Гавриша — що таки має бути голосування бюлетенями; від лідера КПУ Симоненка — що його фракція бюлетенями голосувати не буде.

         «Нашоукраїнець» Микола Кульчинський у розмовi з журналістами «УМ» повідомляє, що фракція Ющенка готова фізично завадити незаконному голосуванню бюлетенями, просто конфіскувавши їх і порвавши, не давши Литвинові оголосити результати. Крім того, три фракції приготувалися ночувати в сесійній залі, скільки буде потрібно для блокування. Звісно, не всі одразу, а позмінно. У «Нашій Україні» організацією побутових дрібниць, пов'язаних із ночівлею, займається Віктор Пинзеник...

 

Позиція опозиції: стояти до перемоги

      Фракції «Наша Україна», БЮТі та СПУ звертаються до українського народу «за підтримкою у спільній боротьбі» проти позбавлення права громадян обирати Президента на прямих всенародних виборах. Про це йдеться у спільній заяві «трійки», підписаній учора. «В українському парламенті відбувається спроба здійснення антинародного, відверто злочинного, антиконституційного заколоту. Під приводом так званої політреформи пропрезидентська більшість прагне навіки передати владу в Україні кланам, забрати в народу право голосу, право вибору, право на гідне життя», — засвідчує опозиція. Автори заяви стверджують, що насправді «ініціаторам реформи в кучмівсько-медведчуківському виконанні не потрібні зміни. Справжня мета цієї псевдореформи — навіки залишити все так, як є зараз при Кучмі. Вони й далі хочуть грабувати, знущатися над народом, зруйнувати державу дощенту». А ось «Наша Україна», Блок Юлії Тимошенко та Соцпартія «хочуть справжніх реформ, які приведуть до реальної зміни політичної системи».

      «Ми не дамо злочинній більшості протягти через парламент злочинну реформу, реалізація якої поставить країну за край прірви, а народ — за межу виживання. Ми будемо стояти до перемоги», — зазначено у відозві, підписаній Віктором Ющенком від «НУ», Юлією Тимошенко від БЮТ і Йосипом Вінським від СПУ.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>