Палата представників парламенту Великої Британії позавчора до пізнього вечора дебатувала над новим законопроектом, за яким на наступних виборах англійці вперше в історії будуть голосувати за лордів.
Британці, які не люблять швидких змін, майже сто років примірялися до реформування Палати лордів. Вона на тепер є єдиним у західних демократіях залишком феодальної епохи. Впродовж довгої історії британського парламентаризму депутатів цієї палати призначали монархи за шляхетне походження чи єпископський сан. Ще на початку ХХ століття Лейбористська партія хотіла відібрати у британської шляхти цей привілей, але реально почала вирішувати це питання лише позавчора.
Законопроектом передбачено, що 80 відсотків депутатів Палати лордів будуть обирати виборці, а 20 відсотків — створена парламентом незалежна комісія. Кількість місць у Палаті лордів буде скорочено з 740 до 540. На цей час більшість із понад 700 лордів походять iз монархiчної династiї, а їхній титул не успадковується нащадками. Йдеться передусім про колишніх глав урядів, міністрів, єпископів Англіканської церкви та представників місцевих парламентів Уельсу, Шотландії та Північної Ірландії. Справжніх аристократів від діда-прадіда в парламенті залишилося лише 92. І саме щодо них точаться найзапекліші дискусії: чи дозволити їм досидіти в парламенті до смерті, чи усунути вже тепер.
Зміни також відбудуться в британській системі судочинства, оскільки частина депутатів Палати лордів є так званi лорди права і з них формується склад Верховного суду.