Зробити в Україні закордонний паспорт сьогодні і так проблематично. Особливо мешканцям сіл і райцентрів. Адже для цього треба поїхати в обласний центр, вистояти чергу, потім знову їхати, щоб забрати документ... Тому чутки про зміну закордонних паспортів на нові змушують народ нервувати. Ще в 2004 році Кабмін Януковича намагався протиснути ініціативу обміну паспортів через парламент. Тоді уряду це вдалося, а після Помаранчевої революції Президент Віктор Ющенко ветував ці наміри. Але під час другого «пришестя» Прем'єр і його команда рішуче взялися завершити розпочате три роки тому.
Нагадаємо, що ініціатором обміну документів тоді виступив Департамент ресурсного забезпечення МВС України, очолюваний Василем Грицаком (теперішнім народним депутатом від Партії регіонів). І саме пан Грицак коментував позавчора в агенції «Інтерфакс-Україна» відродження цієї ідеї. Екс-голова ресурсного забезпечення МВС зазначив, що новий документ отримав високу оцінку європейських експертів, буде виготовлений за новітніми технологіями і стане набагато надійнішим, оскільки міститиме біометричні дані про кожну людину й матиме 16 ступенів захисту. А тому вже незабаром Кабмін видасть постанову, згідно з якою при оформленні чи переоформленні громадянам уже видаватимуть документ нового зразка. Старі ж паспорти діятимуть до терміну, вказаному в них.
На прес-конференції Грицак також назвав колишнє ветування главою держави закону «злочинним», пообіцявши подати до суду якщо не на Віктора Ющенка, то на його колишніх помічників, серед яких згадав і народного депутата Ксенію Ляпіну, яка у 2004 році гостро критикувала цей задум. З'ясувати позицію пані Ляпіної «УМ» вдалося по телефону. За її словами, вона і зараз виступає проти введення нових паспортів, оскільки вважає це черговою аморальною спробою «розвести» українців на гроші. «Я не думаю, що саме зараз виникла нагальна потреба. По-перше, людям знову доведеться витрачати як свій час, так і гроші. По-друге, не можна передавати приватній структурі дані про всіх громадян. Це пряма загроза національній безпеці України!», — вважає Ксенiя Ляпiна.
Приватна структура, про яку згадала пані Ляпіна, це консорціум ЄДАПС (Єдина державна автоматична паспортна система), який виграв свого часу тендер на виготовлення нових документів. Однак доволі туманне походження переможця викликало низку запитань і підозр не тільки в депутатів, які розкритикували передачу права на виготовлення документів приватній структурі, а й у правоохоронців. Після розслідування Генпрокуратура України порушила проти консорціуму ЄДАПС сім кримінальних справ, а результати тендеру були анульованi. Проте з поверненням у владу команди Януковича, 8 лютого цього року Верховний Суд України підтвердив чинність тендеру і підписаного у 2004 році контракту між державою і ЄДАПСом.
Ксенія Ляпіна вже готує відповідний лист до Президента Ющенка з проханням вдруге ветувати закон. То ж шансів утілити в життя креативну ідею у «регіоналів» поки що небагато. До того ж, як зізнався Василь Грицак, «біометрична інформація на нових документах потребує змін в українському законодавстві».