Бездарні іміджмейкери тодішнього ще керівника Донеччини Віктора Януковича довго не могли вкласти у вуста патрона іншу фразу, і тому його універсальне й повторюване папугою запевнення «Донбас порожняк не гонить!» не чули в нашій країні, мабуть, тільки глухонімі. Хоча ні для кого не секрет — саме порожняк став настільки звичним явищем для шахтарського краю, що тут змушені все частіше вдаватися до завезення вугілля з Росії чи Польщі. А віднедавна в Донецьку обговорюється ймовірність експорту коксівного вугілля навіть зі США.
Постачання на Донбас пробних партій заокеанського палива вже обговорювалося під час зустрічі керівників донецького ЗАТ «АРС» та американської компанії Consol Energy. Подібні партії знадобляться для підсумкового вивчення можливості виробництва коксу з американського «чорного золота». А ось попередній висновок фахівців Харківського вуглехімічного інституту, до яких звернулися донеччани, засвідчує, що заокеанська сировина таки підходить вітчизняним технологіям.
Як повідомила «УМ» прес-служба ЗАТ «АРС», наступним етапом перемовин стане підписання відповідного протоколу між партнерами. Про обсяги поставок поки говорити завчасно, однак, за словами генерального директора «АРСу» Василя Мікуліна, імпортуватимуть донеччани півтора-два мільйони тонн вугілля на рік. А змушує везти паливо аж з-за океану нестача коксівного вугілля на вітчизняному та сусідському, російському, ринках і збільшення попиту на нього в металургійних підприємств.
Варто сказати, що «АРС» має пряме відношення до видобутку вугілля, адже є інвестором об'єднань «Добропіллявугілля», «Краснодонвугілля», «Макіїввугілля» тощо. Однак навіть продовжуючи вкладати кошти у вітчизняні шахти, потужна компанія незабаром фінансуватиме ще й заокеанський вуглевидобуток. Бо, виявляється, американські гірники й справді «не гонять порожняк», хоча й не кричать про це на весь білий світ.