У 1989 році в Музеї «Кобзаря», єдиному в Україні, де зібрано раритетні видання «Кобзаря» різних років, виникла ідея відкрити Тарасову світлицю. Місце для неї знайшлося у підвальних приміщеннях вищезгаданого музею, що розташований на розі вулиць Хрещатик та Байди Вишневецького. Саме в цьому будинку у 1859 році у купців Цибульських гостював Тарас Шевченко. І хоча горішні поверхи були перебудовані, та підвальні приміщення залишилися первісними. На своєму віку ці стіни бачили чимало, зокрема у Велику Вітчизняну війну німці там зберігали сіль. А тепер у відреставрованому підвалі чисто і затишно — справжня світлиця!
«Повірте, нічого до нашого музею не приходить на власних ногах, все треба знайти, добути, опрацювати й показати людям — це наше завдання і для цього ми не шкодуємо ні знань, ні сил. До того ж багато експонатів було придбано за кошти благодійників», — зазначила на відкритті світлиці директор Черкаського Музею «Кобзаря» Ольга Шарапа.
Поки в Тарасовій світлиці увазі відвідувачів пропонується кілька виставок оригінальних портретів Тараса Шевченка, а оздоблення залу й виготовлення вітрин — ще попереду. Тим часом невеличкий колектив музею, у якому всього троє наукових працівників, щороку збирає приблизно 500 шевченківських експонатів.