Уряд вирішив запровадити міжнародні стандарти в основних галузях статистики. Поки що це питання перебуває на стадії намірів і переговорів. Принаймні тим самим Кабмін демонструє готовність виконати рішення Міжнародного валютного фонду про приєднання до так званого спеціального стандарту поширення даних. Навіщо це потрібно і чим справа обернеться для економіки, суспільства і громадян, спробували пояснити представникам ЗМІ у представництві Світового банку (СБ). Ця міжнародна фінансова інституція згодилася профінансувати проект модернізації системи статистики, виділивши Україні позику в 31,2 мільйона доларів. Днями закінчилися переговори з українською стороною. Очікується, що у березні рада директорів СБ розгляне проект і дасть на нього «добро», потім слово буде за українським парламентом, який повинен вирішити, наскільки є доцільною така позика, і виділить з бюджету додаткові шість мільйонів доларів. Лише у липні закрутяться колещатка позичкового механізму — ось тоді й проведуть тендери на постачання технічних ресурсів, залучення фахівців тощо.
Основним гаслом проекту є підвищення прозорості статистичної інформації, що насамперед необхідно для іноземного інвестора — він, як очікується, завдяки впровадженню спецстандарту прийматиме виваженіші і обгрунтованіші рішення. Щоправда, Україні з прозорістю даних не щастить. Кілька років тому на гроші однієї іноземної структури впроваджували подібний проект у сфері фондового ринку, але після цього відомості про власників найодіозніших компаній і фінансово-промислових груп залишаються надбанням корпоративних «фінрозвідок» і спливають на поверхню лише тоді, коли це комусь дуже-дуже потрібно. Цього разу, як пообіцяв під час прес-конференції голова Держкомстату Олександр Осауленко, інформація стане надбанням не тільки державних органів, а й пересічного користувача — завдяки інтегрованій комп'ютерній мережі.
Утім будьмо поміркованими, розраховуючи на таку «фантастику»: проект планується завершити не раніше 2008 року. Тобто ще діти встигнуть підрости, а студенти переженитися. Сьогодні ж у третини районних служб статистики немає комп'ютерів, а у решти техніка застаріла. Існують методологічні проблеми, зокрема ще не визначено, як звітувати про діяльність підприємців-фізичних осіб. Статистичну службу очікують справжні потрясіння, починаючи зі скорочення штатів і закінчуючи перенавчанням персоналу, адже йдеться про впровадження сучасних комунікаційних та інформаційних технологій. Першим ефект від цих новацій, мабуть, відчує у своїй роботі Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції: модернізована статистика відкриє йому шлях до нових моделей прогнозування.