З проханням спрогнозувати, чим же все-таки завершиться великий конституційний похід провідних політичних діячів, «УМ» звернулася до директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова та керівника Центру соціальних досліджень «Софія» Андрія Єрмолаєва. Останній знайшов позитив у тому, що політики дискутують всього лише про те, як їм облаштувати владу, а не про демократичний устрій країни чи республіку як таку. Базові цінності народу, таким чином, залишаються поза сумнівами у доцільності їхнього збереження.
Натомість Вадим Карасьов висловив занепокоєння процесами, які відбуваються зараз: «У нас всього п'ять основних політичних сил, але вони примудряються мати зовсім різне бачення ситуації. Це означає, що політичні еліти зайшли у глухий кут... Це — концептуальна криза, криза державності... Потрібно, щоб з приводу Конституції висловилось суспільство, і це вже обов'язок Конституційного Суду — знайти вихід з даного політичного пату. Якщо парламент не реалізує положення про суверенітет народу, це має робити сам народ».
Народ не мусить приймати Конституцію на референдумі, заперечує Карасьову Єрмолаєв: «Конституція сама відповідає на запитання, коли слід звертатись до всенародного референдуму. Наразі йдеться про механізми організації влади — і це треба виносити на референдум? Це пахне великою грою і спекуляціями...».
Воістину праве прислів'я, що каже: де два українці, там три... політологи. У чому зійшлися нашi експерти, так це в тому, що нинішнім станом речей (до якого призвели не доведені до кінця експерименти з Конституцією) незадоволена жодна політична сила. Відтак кожна з них активізує свої інтелектуальні зусилля, вдасться до загострення власної політичної гри, внаслідок чого вже протягом найближчого часу перед нами пройде цілий парад ідей та акцій, спрямованих на корегування Конституції. «Незадоволення політиків Конституцією є різним, і так само є різним їхнє бачення того, що треба робити, — говорить Вадим Карасьов. — Партія регіонів виступатиме за продовження політреформи на базі нинішнього тексту Конституції, а щодо БЮТу та «Нашої України», то для них конституційне вдосконалення має відповісти на питання нових балансів влади — тож багато хто говоритиме про повернення до президентсько-парламентської моделі...
Узагалі ситуація знаходиться у такій точці конституційного зависання, коли подальший процес може з рівною вірогідністю піти у протилежних напрямках — від крайнього «антипрезиденталізму» комуністів до парламентсько-президентської республіки. Хоча, скоріше за все, виникне такий собі політичний мікс, який проіснує недовго, але дасть політикам змогу підкачати м'язи, а потім знову повернутись до розгляду цього питання».
«Політики пройдуть своєрідне чистилище, а також ми матимемо, сподіваюсь, конституційну комісію, яка вирішуватиме, як редагувати Конституцію, — дає свій прогноз Андрій Єрмолаєв. — Думаю, що й далі буде опрацьовуватись парламентсько-президентська модель правління, буде збережено схему відповідальності «парламент — уряд — коаліція — опозиція», назріє необхідність у проведенні реформи самоврядування, реформи бюджетної системи, у переході від радянського типу устрою країни до сучасної регіоналістики...». І це будуть позитивні зміни, хоча зараз «тема Конституції — суто ідеологічний інструмент у бійці за голоси виборців», — говорить політолог.
З останнім твердженням погоджується і його колега: «У кожного зараз свої фішки, кожен про всяк випадок готує свій блок конституційних змін — аби маніпулювати ним у політичній боротьбі, бо зараз вирішуються не тільки глобальні питання, але й питання меркантильні, питання торгів...», — вважає Карасьов.
Отак і живе країна: від великого до дрібного — одна Конституція. І та недосконала...