Турбота про здоров'я громадян — справа свята, однак не настільки, аби робити це з допомогою шахраїв. Тим більше що в подібних випадках трапляються деякі нюанси...
Так, минулого року Луганська облрада зі свого бюджету виділила обласній лікарні аж три мільйони гривень на закупівлю апарата під назвою літотриптер (для руйнування та виведення каменів iз нирок). Техніку вирішили брати найсучаснішу і зупинили вибір на моделі Ekonolith-3000. Для годиться провели тендер, який виграла малопримітна фірма з Дніпропетровська, що зобов'язалася представити апарат за якийсь жалюгідний 1 млн. 900 тис. грн. Чим не ідеальні умови?
І тут виявилася перша «нестиковка». Співробітники Управління СБУ в Луганській області, що входили до тендерної комісії, мало не відразу з'ясували, що у фірми-виробника цей Ekonolith можна придбати за дещо меншу ціну — 1,7 млн. Вони ж звернули увагу на певні деталі, що змусили їх сумніватися в легальному походженні, та, зрештою, і в якості техніки. Спецслужба діяла оперативно, тож ще до того, як апарат доставили до місця призначення, їй вдалося з'ясувати «родовід» установки. Виявилось, що справжнім власником цього літотриптера є ізраїльська фірма-виробник медичної продукції. Це підприємство надало документи про те, що в Ізраїлі розслідується кримінальна справа за фактом незаконного заволодіння його майном. У 2006 році виробник направив літотриптер до Німеччини для участі в спеціалізованій виставці й проведеннi клінічних випробувань у лікарні Вісбадена. Після цього прилад мав повернутися до Ізраїлю, але цього не відбулося. Його просто викрали!
Як повідомляє прес-служба обласного УСБУ, апарат потрапив до рук неназваного міжнародного злочинного угруповання, а дніпропетровська фірма-продавець була вже третьою ланкою цього кримінального ланцюжка. Як би там не було, а комісія обласної клінічної лікарні, що приймала апарат, дійшла висновку: машина не те, щоб зовсім застаріла, але перебувала в широкому вжитку. Крім того, вона виявилася недоукомплектованою, а отже, для використання неготовою. І ще нюанс. До складу апарата входить прилад УЗД литовського виробництва 2001 року випуску. Продавці оцінили його в 300 тис. грн., але якби покупець надумав придбати аналогічний, але новіший, скажімо, 2006 року випуску, й у виробника безпосередньо, це йому обійшлося б рівно удесятеро дешевше.
Таким чином, неспростовно був доведений факт шахрайства, і адміністрація обласної клінічної лікарні висловила подяку Управлінню СБУ в Луганській області за попередження можливої розтрати бюджетних коштів. А правоохоронцям тепер належить розплутати злочинний клубок — УСБУ передало матеріали справи до органів внутрішніх справ, які й мають порушити кримінальну справу, ймовірно, за «шахрайськими» статтями КК.
Самі співробітники Служби безпеки дивуються підозрілій оперативності своїх колег із митниці. За документами, літотриптер перетнув польсько-український кордон 25 грудня минулого року, а вже 27-го він був у Луганську. Причому на шляху до найсхіднішого обласного центру України він ще й відвідав Дніпропетровськ, де й пройшов розмитнення. Може, хлопці просто старалися вчасно зробити луганським хворим подарунок до Нового року?