Проведена на цьому тижні у Києві конференція з питань міжнародної співпраці у рамках положень Конвенції Ради Європи щодо кіберзлочинності показала справжні масштаби різновиду нового сучасного криміналу — кіберзлочинності. Злочини, скоєні хакерами, не можна побачити неозброєним оком на вулиці або на прикладі зламаних дверей до квартири. Вони «ламають» інше — захисти на сайтах, підбирають коди доступів до баз даних тощо i, звісно ж, крадуть та грабують, що теж можна побачити лише в мережі інтернету.
Але конференція, ініціаторами якої виступили Міністерство юстиції, Генеральна прокуратура, Європейська комісія та Рада Європи й у роботі якої взяли участь понад 60 експертів у галузі високих технологій з 20 країн світу, засвідчила: кіберзлочинність в Україні розвивається майже нестримними темпами, адже кількість злочинів у сфері використання комп'ютерних технологій останнім часом різко зросла.
Так, лише з початку року Служба безпеки України порушила 15 кримінальних справ за злочини у сфері комп'ютерних технологій! I це при тому, що, за словами начальника управління СБУ Віталія Хлевицького, за весь 2004 рік було викрито 18 кіберзлочинів, у 2005 році — 36, а в минулому, 2006-му, — вже 92. На Володимирській, 33 кажуть, що найбільшу кількість таких злочинів скоюють саме громадяни України. Оперативникам СБУ часто доводиться затримувати не стільки хакерів, як продавців інформації з обмеженим доступом — базами телефонної мережі 09, Державтоінспекції МВС, податкової адміністрації, митниці.
«Цікаво, що СБУ навіть затримала розповсюджувачів комп'ютерних баз даних зі списками виборців України, — каже пан Хлевицький i додає, що вітчизняна кіберзлочинність не стоїть на місці й упродовж останнього часу все більше набуває ознак транснаціональної злочинності. — Це спонукає правоохоронців до співпраці з відповідними міжнародними структурами, в тому числі й у рамках конвенції Ради Європи про кіберзлочинність».
Кіберзлочинці непокоять i МВС. На Богомольця, 10 кажуть, що в них теж є досягнення у боротьбі з кримінальним «павутинням». За словами заступника начальника Департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС Сергія Лебідя, українські правоохоронці щороку викривають близько 500 злочинів у сфері використання комп'ютерних технологій. А взагалі «антихакери» з МВС за час існування «економічного» Департаменту з 2002 року викрили понад дві з половиною тисячі таких злочинів, завершили розслідування тисячі шістсот кримінальних справ, які передані до судів.
Начальник відділу боротьби з правопорушеннями у сфері високих технологій МВС Віталій Бутусов уточнює, що в минулому році найпоширенiшими кіберзлочинами були шахрайство з використанням комп'ютерної техніки, несанкціонований збут та розповсюдження інформації з обмеженим доступом, несанкціоноване втручання в роботу комп'ютерних та телекомунікаційних систем, підроблення банківських платіжних карток, а також шахрайство з боку операторів зв'язку та абонентів телекомунікаційних компаній.