Рівно два роки минає відтоді, як постав перший «помаранчевий» уряд — міністри та керівники інших органів центральної влади вкупі з головами регіональних держадміністрацій. Багато води спливло відтоді, багато хто втратив посади під час наступних ротацій членів Кабміну та обласних очільників. А Олександр Черевко i далi впевнено займає позицiї голови Черкаської облдержадміністрації і керівника регіональної органiзацiї «Народного союзу «Наша Україна». Про засади «помаранчевого» професіоналізму, про те, що вдалося зробити в області після виборів-2004 — в інтерв'ю власкора «УМ» із черкаським «губернатором».
«Головна мета — підвищення добробуту людей»
— Олександре Володимировичу, «синьо-білий» уряд оцінив вашу роботу позитивно. Як «помаранчевому» голові облдержадміністрації працюється з теперішніми міністрами? Важко маневрувати між урядом Януковича та секретаріатом Президента?
— Я не переймаюся тим, хто там міністри і де ми були два роки тому. Оскільки, якщо мучитися душею, будеш нездатний працювати ефективно. Отож, щоб не боліла голова стосовно маневрів між урядом та секретаріатом — прагну робити все для того, аби моє керування було ефективним та результативним. Це для мене головне.
— Якщо озирнутися на два роки назад, що б ви зробили по-іншому на посаді голови облдержадміністрації?
— Мабуть, усе зробив би так само, як роблю. Оскільки в основі моєї дворічної діяльності на чолі області — програма Президента Віктора Ющенка і вироблені на її базі сім пріоритетів для Черкаської області, зокрема, створення додаткових робочих місць із гідною зарплатою, забезпечення промислового виробництва, продовольча безпека регіону, інвестиційна, бюджетна та соціальна політика, спрямована на добробут конкретної людини, реалізація програми «Золота підкова Черкащини». Можливо, за якимись дрібними питаннями можна було й міняти підходи, але в цілому за генеральними напрямами діяльності, впевнений, ми зробили ті кроки, які забезпечують виконання програми Президента.
— Що вважаєте найбільшим своїм досягненням на посаді обласного голови?
— Покращення добробуту людей. Ми прийняли область, у якій середня зарплата становила 420 грн., причому 52% мешканців Черкащини жили нижче прожиткового мінімуму. Сьогодні середня зарплата на Черкащині становить 853 гривні. З іншого боку, важливим вважаю і суттєве зменшення скарг від населення до всіх рівнів влади, адже в основі нашої політики стоїть конкретна людина і турбота про неї. Намагаюся працювати так, щоб усі розуміли, що влада — це не привілей, це — відповідальність.
— Одним із головних пріоритетів, задекларованих головою Черкаської облдержадміністрації, є неухильне виконання підприємствами області бюджетів усіх рівнів та закріплення тенденцій щодо збільшення бюджетних надходжень. Тут цифри зростають?
— У 2006 році такі надходження в нас становили 2,4 млрд. грн., хоча за 2005 рік на території області було мобілізовано 1,9 млрд. грн. При цьому постійно забезпечувалося виконання як державного, так і місцевих бюджетів. Водночас зростання податкових надходжень супроводжується зменшенням сум податкового боргу: за минулі два роки сума податкової заборгованості до бюджетів усіх рівнів зменшилася на 8,4 млн. грн.
Торік на видатки місцевих бюджетів ми спрямували 2,1 млрд. грн., а у 2005 році ця цифра становила тільки 1,4 млрд. грн. Пріоритетне фінансування захищених та першочергових видатків бюджету дало нам змогу спрямувати у 2006 році на придбання продуктів харчування та медикаментів 30,5 млн. грн. На 13 млн. грн. було збільшено видатки і на проведення капітальних ремонтів установ бюджетної сфери. Торік 170,4 млн. грн. інвестицій із державного бюджету ми спрямували на соціально-економічний розвиток області, газифікацію сільських населених пунктів, капітальний ремонт доріг комунальної власності, будівництво житла для військовослужбовців. Це дало змогу зрушити з місця низку довгобудів, зокрема середню школу в Драбові та обласну дитячу лікарню.
«На заводі з випуску авто працюватиме 6 тисяч черкащан»
— Які з інвестиційних проектів, котрі нині реалізовуються на Черкащині, ви вважаєте найперспективнішими для області?
— Я б виділив два з них. Перший — це будівництво заводу з випуску легкових і вантажних автомобілів. Цей проект за своїми параметрами становить половину промислового потенціалу, який наша область має сьогодні, він дасть нам додатково 6 тисяч робочих місць, вплине на розширення інфраструктури обласного центру, дозволить задіяти ВНЗ та ПТУ, що вкрай необхідно для подальшого розвитку регіону. Другим солідним інвестиційним проектом я б назвав спорудження на Черкащині найбільшої в Європі птахофабрики, потужність якої — 220 тис. тонн м'яса на рік (сьогодні вся область виробляє 154 тис. тонн щороку).
Також я б відзначив і будівництво Канівської гідроакумулюючої електростанції, котре вже розпочате, і заводу із замороження ягід і фруктів, який планується здати в експлуатацію весною цього року.
Безперечно, є стратегічні задумки і в аграрному секторі Черкащини, і в розробці родовищ бурого вугілля, титанових руд.
— Ви були ініціатором розширення дамби через Кременчуцьке водосховище в районі Черкас і реконструкції мосту через Дніпро. Що вже вдалося зробити?
— Розширення дамби через водосховище давно назріло: нині вона не витримує навантаження автотранспорту. З 2002 року потребує реконструкції і міст через Дніпро. У реалізації цього проекту вже зроблено перші кроки — триває будівництво мосту через річку Вільшанка. Саме через цей міст, в об'їзд дніпровського, буде спрямовано автотранспорт на Канів і Київ, що дозволить нам розпочати роботи на дамбі та мосту через Дніпро.
— У програмі Президента йшлося про створення великої кількості робочих місць. Скільки їх вдалося створити у Черкаській області?
— За 2006 рік у нас на Черкащині роботу змогли одержати 30,7 тисячі осіб. У 2005 році ця цифра становила 33,5 тисячі. У галузях економіки області впродовж 2005 —2006 років створено понад 17 тисяч робочих місць. У сфері малого підприємництва створювалося по 23 тисячі робочих місць щороку.
«Церкву Петра і Павла на батьківщині Хмельницького будують спонсори»
— Олександре Володимировичу, як просувається реалізація державної національно-культурної програми «Золота підкова Черкащини»?
— Ця програма — один із найперспективнiших напрямiв нашої роботи. Коли говоримо про духовність України, треба згадувати Черкащину, бо тут народився Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький, тут — центр Трипільської культури. Саме для відродження духовності, історико-культурної спадщини, створення туристичної привабливості цих місць за підтримки Президента й було започатковано таку державну програму. Вона розрахована до 2009 року і включає три 3 складові. Зокрема, місця, пов'язані з Богданом Хмельницьким — Чигирин, Суботів, Кам'янка, Корсунь, місця, пов'язані з Тарасом Шевченком, — Моринці, Шевченкове, Будище, Канів, Тальне, Звенигородщина. І третя складова програми — Трипільська культура, найбільші прадавні поселення якої знайдено на території нашої області. На фінансування об'єктів, передбачених програмою, вже спрямовано 110,3 млн. грн. І тепер до державних вкладень додаються інвестиції, розвивається меценатство. Наприклад, якщо резиденцію Хмельницького в Чигирині відбудовуємо за рахунок коштів бюджету, то відбудову тамтешньої церкви Петра і Павла, на місці якої проведено розкопки і виявлено фундаменти, повністю взяли на себе спонсори.
Головна складова програми «Золота підкова Черкащини» полягає не лише у відбудові історичних пам'яток, а й у тому, щоб відродити соціально-економічне життя цих місць. Це й програма ремонту шкіл, газифікації... У минулому році більша частина коштів була спрямована якраз на такі роботи.
Скажу так: усі наші проекти міняються, нові технології стають старими, а наша історія буде вічною, і слава Черкащини буде приростати програмою «Золота підкова Черкащини». Переконаний, що цей проект працюватиме на віки.
— Чи задоволені ви командою, з якою нині працюєте?
— Знаєте, рік тому на це запитання відповів би як адміністратор, сказавши, що кимсь не задоволений. Оскільки очікування людей після Майдану були досить високими, а кадри, в силу того, що вони прийшли з опозиції, не завжди професійно підготовлені, одних доводилося міняти, інші — самі не витримували напруги виконавчої влади. Але в цілому, за винятком двох-трьох одіозних фігур на обласному рівні, до влади разом зі мною прийшли чесні люди, котрі працювали зі мною у виборчому штабі Віктора Ющенка, і вони налаштовані на позитивні зміни, які задекларовані в програмі Президента.
Загалом, з огляду на те, як сьогодні в державі підбираються кадри, мені здається, що люди ходять по тих самих граблях, і при цьому сподіваються, що вони на них не наступлять. Хоча, як відомо, граблі «працюють» тільки в одному напрямку, якщо на них наступати.
— Як складається ваша співпраця з новим міським головою Черкас Сергієм Одаричем?
— У нас конструктивна та ділова співпраця — ми постійно обговорюємо спільні плани та завдання, координуємо роботу.
ДО РЕЧІ
На черговій звітно-виборчій конференції черкаської регіональної організації партії «Наша Україна» головою обласного осередку НСНУ переобрали Олександра Черевка.
Загалом у роботі конференції взяли участь 179 делегатів, обраних районними та міськими партійними організаціями. Заслухали звіт голови обладмiнiстрацiї й за сумісництвом голови обкому НСНУ, обрали представників регіону на з'їзд партії, що відбудеться наприкінці березня в Києві. На питання «УМ», чи не заважає партійна робота державній, Олександр Черевко відповів: «Не заважає. Адже, на мою думку, додаткова робота тільки дисциплінує людину. І це йде тільки на користь справі».