Вчора на Першому Національному телеканалі стартував документальний цикл «12 подвигів Спецназу». Відзняти унікальні матеріали вдалося завдяки домовленості між керівництвом внутрішніх військ та НТКУ. Як кажуть автори проекту, намагалися показати максимально все, що не є таємницею і не стане корисним для терористів. Напередодні виходу в світ першої серії на базі внутрішніх військ під Києвом відбулася прес-конференція за участю командування ВВ Олександра Кіхтенка та керівника Національної телекомпанії України Віталія Докаленка. Журналістам презентували історію зйомок унікального проекту й дали можливість у дії побачити професіоналізм хлопців у масках під час тактичних стрільб в умовах знешкодження терористів.
Мета авторів стрічки водночас проста й складна. «Ми хочемо змінити ставлення телеглядача до людей, які дбають про їхню безпеку, показати суспільству те, що завжди залишалося поза кадром під час показу стрічок з аналогічним сценарієм», — сказав Віталій Докаленко. За словами продюсера проекту Руслана Ткаченка, ключовою лінією документального циклу є фраза «дурень той, хто не боїться». Адже, впевнений він, зазвичай глядач бачить лише безстрашність людей у погонах, які за наказом знешкоджують порушників закону, а «насправді кожен спецназівець перед виконанням чергового бойового завдання теж думає про те, що це може бути його остання справа служіння народу».
Аби відзняти її найбільш наближеною до реальних подій, були задіяні не лише кадри оперативних зйомок, постановчі епізоди й архівні матеріали. Кожен зі знімальної групи крок за кроком пройшов слідами бійців спецназу, аби відчути те, що й вони. «Саме тому, я переконана, наш задум є вдалим. Ми намагалися передати глядачу власні переживання, і, думаю, нам це добре вдалося», — розповідає режисер Олена Константиновська.
Увазі телеглядача будуть представлені шість окремих фільмів. Однак їх пов'язуватиме і чимало спільного. Найперше — збірний образ спецназівця, який після перегляду циклу має стати значно ближчим нашим громадянам. Адже, з одного боку, — це майже універсальна машина для боротьби з тероризмом. З іншого — збірний образ героя: скромний, простий хлопець, який ще з дитинства понад усе мріяв працювати у подібній структурі. Він часто живе у гуртожитку, сумує за дружиною, гарно спілкується українською мовою і добре б'ється. Такий собі військовий романтик і патріот.
Перші шість фільмів українці зможуть переглянути вже до 14 січня. У вчорашній прем'єрній серії «Свої серед чужих» ішлося про роботу підрозділів ВВ, які охороняють дипломатичні представництва та консульські установи інших держав на території України. В подальшому глядачі матимуть змогу побачити роботу спецназівців, які охороняють атомні електростанції країни у частині «Сталкери»; про охорону судів вищої інстанції — «Конвой»; у частині «Вертикаль» йтиметься про розвідників і взвод гірських стрілків; а також про структуру, яка займається охороною державних діячів у серії «Державна охорона».
Автори проекту мають намір створити ще шість циклів документальної стрічки. А в разі успіху — продовжити зйомки стрічки за участю й інших підрозділів міліції. Головна мета — громадяни мають змінити ставлення до правоохоронців, а міліція повинна бути з народом.
УТ-1 як державна телекомпанія, тобто та, яка існує за рахунок наших податків, теж мусить бути з народом. Однак, держчиновник Віталій Докаленко відмовився відповісти на запитання «УМ» про бюджет стрічки. Він лише відзначив, що «очікував таке неприємне питання» і що все фінансування взяла на себе НТКУ. Отже, «почiм» ми споживатимемо телеспецназ, не розголошується.