Епідеміологи очікують, що наприкінці цього місяця названа цифра збільшиться, але, як розповів журналістам головний санітарний лікар МОЗ України Сергій Бережнов, це звичайний сезонний підйом захворюваності, який мало чим відрізняється від ситуації попередніх років. Фахівець наголосив, що в жодному з регіонів України не був перевищений епідемічний поріг, хоч в окремих районах та навчальних закладах епідемія вже почалася. З кінця минулого тижня у зв'язку з захворюванням на грип закрилися 200 шкіл, і 46 тисяч школярів відправилися на позапланові канікули. Вчора на карантинні канікули пішли учні Одеси. Учора вранці також мали вирішити, чи оголошувати карантин для школярів Чернігова та деяких районів Запорізької області: закривати школи чи ні — вирішує місцева влада.
Переважна більшість українців, яких звалив iз ніг вірус грипу чи застуди, це — діти 7—14 років. «Саме школярі, — пояснює Сергій Бережнов, — більше всього перебувають у закритих приміщеннях, дуже щільно контактують між собою, тому мають можливість швидко передавати збудники одне від одного».
Прогноз українських лікарів такий: якщо не відбудеться нічого надзвичайного, тобто на «полі битви» не з'явиться новий збудник грипу, то епідемпроцес буде зростати протягом найближчих 3-4 тижнів, тоді набуде піку і почне втрачати інтенсивність.
Лікарі радять: для того аби не підхопити заразу, треба побільше дихати свіжим повітрям, уникати скупчень людей, зволожувати повітря в кімнаті та... якомога частіше мити руки, особливо після прогулянки на вулиці та поїздки у громадському транспорті. За словами головного інфекціоніста МОЗ України Сергія Крамарєва, вважається, що збудники ГРВІ передаються повітряно-крапельним шляхом, але мікроби можуть зберігатися і на шкірі рук. Цікаве дослідження, проведене американцями, показало ефективність цього банального профілактичного заходу. Дослідники спостерігали за двома дитячими колективами: в одній групі діти часто мили руки, а в іншій поводилися як звичайно. Науковці навіть не очікували, що захворюваність на грип та застуду в «гігієнічній» групі зменшиться в декілька разів порівняно з контрольною!
Водночас, як говорить пан Бережнов, не варто забувати про щеплення від грипу: «Аби в людини виробився достатній імунітет, щоб захистити її від зараження, достатньо тижня після вакцинації. І навіть якщо зараження відбудеться, імунна система, вже налаштована на цього збудника, зробить так, аби захворювання перебігало набагато легше і не мало страшних ускладнень. Навіть ВООЗ дозволяє робити щеплення протягом усього епідемсезону — тільки не тій людині, яка явно хвора чи має перші симптоми захворювання».
За словами головного санітарного лікаря України, наші медики могли б повністю контролювати процес поширення грипу і легко запобігати виникненню епідемії. Це якщо 80 відсотків населення країни зроблять вакцинацію від відомих штамів. Тоді вірус не передаватиметься по живому ланцюжку. Втім такий засіб — занадто дороге задоволення для будь-якої, навіть дуже багатої, країни. «Середня ціна того обсягу вакцини, яку треба витратити на все населення України, складає 1—1,2 мільярда гривень, — говорить Сергій Бережнов. — Жодна країна світу не може собі це дозволити».