Цього року всі школи І—ІІІ ступенів мають бути комп'ютеризовані, а з наступного — їх підключать до інтернет-мережі. Про це розповів учора під час прес-конференції міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко. За його словами, на сьогодні в країні комп'ютеризовано вже 76 відсотків шкіл. Найкраща ситуація — у Києві, найгірша — у Криму. У селах традиційно машини слабші, більш застарілі та їх загалом менше, ніж у містах. «Забезпечити загальну доступність якісної освіти для всіх дітей — незалежно від місця їх проживання та матеріального становища батьків — це найперше завдання міністерства», — декларує пан Ніколаєнко.
Для того щоб діти з села могли відвідувати різні гуртки та активно розвиватися, Міносвіти розробило програму «Освітні округи». Відповідно до програми, округи формуються за модульним принципом. До них входять дитячі садки, школи, музичні школи, різні клуби. Діятимуть «Освітні округи» в районах: на базі вже існуючих навчальних закладів. Апробація програми вже успішно пройшла у восьми областях: Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Львівській, Миколаївській, Рівненській.
У шести регіонах України — Ялті, Києві, Донецьку, Тернополі, Кіровограді та Херсоні — створять так звані «школи майбутнього». Такі школи стануть майданчиками для апробації педагогічних інновацій, а працюватимуть у них не лише педагоги, а й учені Академії педагогічних наук. На Ялтинську школу № 2 у держбюджеті передбачено виділити 10 мільйонів гривень. У ній оновлять навчальну базу, інформатизують навчальний процес, створять шкільну друкарню, телецентр. У школі хочуть створити умови для творчої праці вчителів. Зокрема, буде ліквідовано зрівняйлівку в заробітній платі: платитимуть не за години, а за рівень знань, який отримали учні. У «школах майбутнього» у класах буде не більше двох десятків дітей, а загалом — до 600 учнів. У перспективі в Україні буде створено близько тисячі таких шкіл, обіцяє міністр.
Що стосується змін у вищій школі, то вони цілком вписуються у стратегії розвитку, передбачені Болонським процесом. В Україні скоротиться кількість вузів (залишатимуться лише найсильніші — ті, які мають свою навчальну площу та гарний викладацький склад), а ВНЗ випускатимуть бакалаврів та магістрів. Університети ж будуть поділені на дослідницькі та такі, що готуватимуть спеціалістів для тої чи іншої галузі народного господарства.
Цього року прийом документів на вступ до ВНЗ розпочнеться не раніше, ніж за 30 днів до початку вступних іспитів. Прийом документів припиняється в національних університетах 8 липня, в інших ВНЗ — 15 липня, у технікумах — 22 липня.
На думку Станіслава Ніколаєнка, убезпечити абітурієнтів від корупції під час їхнього вступу до вищих навчальних закладів має перехід до тестових технологій. Цього року, як і минулого, всі ВНЗ будуть приймати результати зовнішнього оцінювання випускників шкіл. А у Києві, Харкові та Львові практично всі вступні іспити будуть у вигляді тестів.