Ракета-носій «Зеніт—3SL» українського виробництва, яка стартувала в акваторії Тихого океану, вибухнула відразу ж після запуску. Її політ був запланований у рамках міжнародного проекту «Морський старт», у якому, крім України, бере участь Росія, США та Норвегія. Достеменних причин НП поки що не розголошують — на місці працюють фахівці, для розслідування причин аварії створили спеціальну комісію. Як зазначає УНІАН, ракета-носій мала вивести на орбіту супутник зв'язку, сконструйований компанією Boeing для голландської фірми. Руйнівних наслідків від аварії, як, власне, і постраждалих, немає: як пояснили «УМ» фахівці-ракетники, «Зеніт» — екологічно чиста ракета, її старт — безлюдний (у момент запуску нікого з технічного персоналу на плаваючій платформі немає — він здійснюється дистанційно з борту корабля), супутник, який не вдалося вивести на орбіту, — застрахований. Представник компанії «Морський старт» Паула Корн пояснила, що поки немає точних даних про шкоду, яка могла бути завдана пусковій платформі ракетою, що вибухнула. Нині експерти з'ясовують, наскільки і чи взагалі пошкоджена платформа. Якщо поламок не виявлять, запуски вже незабаром відновляться.
Тим часом Роскосмос сподівається, що аварія з ракетою «Зеніт-3SL» не вплине на подальшу реалізацію міжнародного проекту «Морський старт». «У КБ «Південне» в Дніпропетровську, де була створена ракета, уже сформована спеціальна комісія, яка повинна з'ясувати причини нештатної ситуації», — заявив прес-секретар Роскосмосу Ігор Панарін, повідомляє «proUa.com».
Звісно, фахівці допускають причину аварії і через технічні
проблеми з українською ракетою. Однак зазначають: ракета проходить тестовий контроль, під час запуску триває постійна перевірка всіх параметрів. Якщо виникає щонайменший збій — старт зупиняється. А під час нинішнього запуску ніхто відбою не дав. Отже, припускають експерти, аварія могла статися через обставини, не пов'язані з ракетою.
Як розповів «УМ» керівник інформаційно-аналітичного центру «Спейс-інформ» Микола Митрахов, компанія «Морський старт» була створена в квітні 1995 року. Частка українських підприємств у ній — 15 відсотків. За час існування проекту з плавучого космодрому було здійснено 23 запуски ракети «Зеніт—3SL», і цей аварійний випадок — другий. Загалом же Україна у цій царині не пасе задніх — українські підприємства космічної галузі зберігають третю позицію щодо кількості стартів ракет-носіїв (РН) на світовому ринку пускових послуг другий рік поспіль. До речі, у Національному космічному агентстві визнають: відповідальними за створення ракети-носія «Зеніт-3SL» у цілому є конструкторське бюро «Південне» — тобто українські фахівці.