На залізничних вокзалах усієї Швейцарії аж рябить від поліцейських кашкетів, металодетекторів та серйозних службових собак. Вишколені правоохоронці, щонайменше п'ять тисяч, уже третій день педантично перевіряють документи в усіх, хто має намір сісти в потяг, який рухається в бік Альп. Кожного пасажира, який марить про засніжені вершини, вони причисляють до буйного племені антиглобалістів.
Утім, абсолютна більшість радикальних противників мільярдерів і транснаціональних компаній, які упродовж минулих років зуміли добряче попити крові сек'юріті та їхнім клієнтам, нині спостерігають за зустріччю «китів» світового бізнесу та перших осіб капіталістичних держав із-за океану. А точніше, із столиці Венесуели Каракасу, куди їх люб'язно запросив сам президент країни, оплативши всі витрати плюс комфортне проживання... У Давосі протестувати дорого. Незважаючи на малосніжну зиму, власники навколишніх готелів підняли ціни на період кінця січня — початку лютого, коли тут традиційно проходить Всесвітній економічний форум, на захмарну висоту.
...Давос традиційно люблять росіяни — починаючи з тих благословенних часів, коли Луначарський, Колонтай та колеги читали лекції допитливим швейцарцям, а вечорами в затишних ресторанах обдумували деталі революції 1917 року. В той час у Давосі віртуозно роздмухували самовари, а для гостей з числа місцевих співали циганські хори та оркестри балалайок.
Організатори нинішнього форуму вирішили максимально віддалитись від різноманітних революцій, та й політики взагалі, щоб якнайближче підійти до економічних проблем. Росіян тут чекали з нетерпінням: але не з бажання насолодитись звуками балалайки, а почути пояснення — чи планують вони і надалі шантажувати Європу поставками свого газу? А за їхніми спинами, Кремля та «Газпрому», нарешті, вирішити: чи варто і надалі орієнтуватись на російський газ чи, можливо, час знайти інші джерела поповнення енергоресурсів європейських держав. Одну з дискусій, на яку запросили росіян, — вишукана «шпилька» в бік їхньої делегації — назвали: «Чи можна використовувати поставки енергоресурсів у ролі політичної зброї?».
Проблему з енергоносіями західні аналітики прогнозують серйозну. Вони вважають, що барель нафти найближчим часом може коштувати ... 150 доларів. А Росія, отримавши додаткові гроші, не просто диктуватиме свої умови в регіоні, а спробує створити альянс із деякими колишніми республіками СРСР. Йдеться про Узбекистан, Вірменію і, як це не дивно чути, Грузію.
Всього ж аналітики виділили 23 групи ризиків, в тому числі зміна клімату тощо. Якщо ж ці фактори і справді матимуть місце, то втрати світової економіки становитимуть 1 трильйон доларів.
Третій день форуму став бенефісом України. Охочих взяти участь у ланчі, який організував український олігарх Віктор Пінчук, виявилося набагато більше, ніж очікували. «400 чоловік просто фізично не міг вмістити ресторан», — цитує агентство УНIАН представника організаторів Микиту Потураєва. Тому замість зустрічі за обіднім столом присутнім запропонували конференцію. А щоб не надто заорганізовувати захід, короткий коктейль перед його початком замінили на більш тривалий фуршет за участю нашого Прем'єра.
Віктор Янукович, як і минулого разу, коли він брав участь в Давоському форумі, знову оселився в резиденції «Вілла Сюрлей», збудованій у 1909 році. Як пише «КоммерсантЪ», вілла представявляє собою невеличкий трикімнатний будинок. На першому поверсі розмістилась охорона і обслуговуючий персонал Прем'єра, на другому — сам керівник української делегації, а на останньому, третьому поверсі, — сім'я господаря вілли.
Зарубіжні журналісти не перестають дивуватись упевненостi нашого Прем'єр-міністра, з якою він проводить всі протокольні зустрічі. Навіть сівши у крісло з написом Zhang замість Yanukovych, він широко, по-європейськи посміхався, не приховуючи, що «приїхали на світ подивитись і себе трішки показати». А серйозні розмови з заучками-економістами про глобальні проблеми Віктор Федорович по-простецьки порівняв із ... показами моди. Щоправда, «моди напрямків розвитку світової економіки».
Українська делегація на кожному кроці наголошувала, що прагне отримати інвестиції. І дуже раділа з успішних, за словами її керівників, перемовин з росіянами. А особливо з особистої розмови з першим заступником голови російського уряду Дмитром Медведєвим, якого нині вперто називають наступним російським президентом. «Можна твердити про відновлення між нашими країнами атмосфери стратегічного партнерства в енергетичній сфері», — заявив Янукович.
...Туристичні фірми, які пропонували тури в Давос саме в ці «гарячі» зимові дні, просили за путівку 43 тисячі доларів. Охочих «вживу» побачити вагітну Анжеліну Джолі, патріарха Константинопольського Варфоломея, зірок, впливових діячів не бракувало. І не було перешкодою, що власники бутиків напередодні старанно домальовували на цінниках нулі. Політика — це також шоу. І, можливо, навіть цікавіше за інші.