Глухонімі в Україні, як правило, мають лише два способи існування — жити на мізерну соціальну пенсію або шити спецодяг на підприємстві УТОГ. У Чернігові знайшли третій варіант. Тут уперше в Україні глухонімих стали навчати бізнесу.
За сприяння Регіонального фонду підтримки підприємництва в Чернігівській області у центрі підвищення кваліфікації керівників місцевих органів влади вперше в Україні відкрилися курси для тих, хто бажає навчатися власному бізнесу.
Один зi слухачів курсів, Геннадій Коваленко, приміром, бажає відкрити механічну пральню. Таку він бачив дитиною, коли був у Франції. Дев'ять років він безробітний. На 50 гривень соціальної пенсії прогодувати сім'ю з дитиною неможливо. «Я хочу відкрити власний бізнес і бути незалежним від роботодавця. Глухого на роботу не беруть. Буде свій бізнес — будуть і гроші. Я тоді буду спокійним», — каже Геннадій. Знайти себе для глухонімих — проблема. Єдиний варіант працевлаштування — шиття спецодягу на підприємствах УТОГ за 200 гривень на місяць. Якщо тут немає місця — жебрацтво. Зараз 14 людей отримують шанс на інше життя. У програмі навчання — бухгалтерський облік, фінанси, кредитування та оподаткування малих підприємств. У класі одночасно працюють викладач та перекладач. Здебільшого на заняттях використовують дошку, наочні посібники і підручники. Викладачі намагаються більше показувати, ніж розповідати.
«Я із такою групою зустрічаюся вперше, — розповідає Ірина Ренська, викладач бухгалтерського обліку. — Що мені в ній сподобалося — так це зацікавленість цих людей, їхнє справжнє бажання повноцiнно існувати в цьому світі, приносити користь не тільки собі, а й таким, як вони».
За словами Тетяни Маченко, перекладача Чернігівської обласної організації УТОГ, це дуже талановиті люди. Відсутність слуху вони компенсують наполегливістю і увагою.
Відсутність слуху — це не недолік розуму. Глухi можуть робити все талановито, майстерно. Просто їм досить важко контактувати з оточуючим світом. Тому й виникають проблеми з влаштуванням на роботу. Вони не можуть прийти до людей, які чують, і працювати з ними, якщо ті не бажають подолати бар'єр комунікативності. Після закінчення курсів студенти захищатимуть бізнес-плани підприємств, на яких працюватимуть глухі. Найкращі проекти профінансує Регіональний фонд підтримки підприємництва в Чернігівській області.