Спільний українcько-російський похід по рибу в територіальні води Грузії може закінчитися для наших співвітчизників досить плачевно. Нагадаємо, у середу українське судно «Соар-2», зареєстроване в Севастополі, було затримане поблизу міста Очамчира кораблями ВМС Грузії. За «компанію» з українцями грузини «замели» й російське судно «Грот», зареєстроване у Новоросійську, — воно теж незаконно рибалило на чужій території. Начальник прикордонної служби Бодрі Біцадзе пояснив, що обидва рибальські кораблі без дозволу грузинської сторони увійшли до так званої закритої зони біля узбережжя Абхазії. Тому капітанів суден звинувачують у порушенні кордонів, незаконному вилові риби і порушенні правил судноплавства.
Обидва затримані сейнери відконвоювали у порт Поті. Тут же перебувають і наші земляки, яких утримують у слідчому ізоляторі. Їм дали можливість зателефонувати рідним і зустрітися із консулом України в Грузії Володимиром Бондаренком. Останній, після спілкування з українцями (їх на борту було десять) визнав, що моряків затримали на законних підставах. Протилежної думки капітан українського судна Сергій Месников. Він стверджує, що отримав усі необхідні документи від власника судна, а про те, що порушує державний кордон, і гадки не мав. З аналогічною заявою виступив і капітан російського сейнера Валерій Рибкін. Водночас представники грузинської Служби берегової охорони кажуть, що при вивченні ідентифікаційних документів затриманих виявили порушення. За їх висновками, у декількох рибалок при собі не було міжнародних паспортів.
Заступник речника Міністерства закордонних справ України Василь Кирилич повідомив «УМ», що наразі налагоджено постійний контакт із затриманими, українське консульство в Батумі тримає справу на контролі й, оскільки розслідування вже завершено, очікують дати суду. Прогнозують, що розгляд справи відбудеться вже сьогодні. «Вони забезпечені усім необхідним, утримуються в нормальних умовах. Зараз намагаємося вирішити питання їх звільнення. Серед варіантів, які розглядаються, — наших моряків можуть відпустити під заставу в розмірі 2000 грузинських лар і перевести з СІЗО на затримане судно». За його словами, до Грузії вже прибув власник українського судна. Він має надати морякам адвоката і, в разі досягнення згоди, внести необхідну суму застави.
Слід додати, що українські моряки ще легко відбулися. Як відомо, конфлікт між офіційним Тбілісі і Батумі (влада останнього здійснює свої повноваження за підтримки Кремля і постійно ставить питання про вихід із складу Грузії) досі не вичерпано. Саме тому, згідно з грузинським законодавством, абхазька ділянка територіальних вод і абхазькі порти є закритими для будь-якого морського сполучення, окрім гуманітарного. Після затримання сейнерів Бодрі Біцадзе подякував своїм підлеглим за роботу і повідомив, що вже незабаром служба берегової охорони отримає на озброєння нові сучасні катери, які дадуть змогу повністю контролювати територіальні води Грузії. В минулому році подібних інцидентів із затриманням нелегальних суден було понад шістдесят. Дуже часто кораблі прямували до Абхазії, яку Тбілісі фактично не контролює, перевозячи контрабанду. Здебільшого судна йшли із Росії. Саме тому в 2004 році президент Михаїл Саакашвілі пообіцяв, що грузинські прикордонники відкриватимуть вогонь по будь-яких суднах, які порушать морський кордон без узгодження з владою і закликав Росію утриматися від провокацій.