Про те, що в Молочному лимані було прорвано кількамісячну блокаду, «УМ» писала в грудні. На жаль, після традиційного нересту крізь протоку мали вийти у відкрите море до мільярда штук пеленгаса, але буквально прорвалася мізерна частина молоді і риб-виробників. А все тому, що рятівний шлях у незрівнянно багатший на кисень Азов знову відмовилося поглиблювати ТОВ «Сини моря — Мотор-Січ». Апелюючи до держави: давайте гроші.
Масовий мор пеленгаса може статися днями, позаяк ртутний стовпчик почав знижуватися. В результаті примітивного розчищення протоки екологи зафіксували вихід «ув'язненої» молоді у відкриті води Азовського моря, а тепер протока знову замулена. На місці вірогідної екологічної катастрофи побували голова Північноазовської рибспілки Рената Чернишова, керівники підприємств рибодобувної галузі. Пані Комарницька, радник віце-прем'єра Андрія Клюєва, каже, що Департамент рибгоспу, Мінекології та Запорізька облдержадміністрація повинні об'єднати зусилля і ресурси. Та коли ж це буде?
Розпочате ж — не половина і навіть не чверть справи. Начальник Бердянської філії рибохорони В'ячеслав Антипов нагадує про потребу використання потужного земснаряда: «Робота примітивними засобами розчистки русла лише на деякий час поліпшить ситуацію. Мине тиждень-другий — і вітри знову занесуть протоку піском. Усі прекрасно розуміють, що тільки земснаряд забезпечить заглиблення, достатнє для порятунку усієї риби».
Якщо у казні немає грошей для фінансування роботи потужної техніки, кажуть керівники ТОВ, то проблема оптимізації режиму в нерестилищі повинна бути спільною усіх приватних структур, що причетні до використання живих ресурсів Азовського моря. Логічно. Але ж де-юре за це наразі відповідає товариство «Сини моря — Мотор-Січ». І доки не укладено інших договорів, йому і земснаряд у руки.
Прикметно, що керівники «Синів моря» не пустили своїх колег з інших господарств безпосередньо до протоки. Директор бердянського ТОВ «Бриз» Сергій Матвєєв обурений цим фактом: «Ми вже ладні підключити до проблеми свої кошти, та чи ж за призначенням вони підуть? Може, їх використають для оплати транспортування піску, на продажу якого заробляють «Сини моря»?
До речі, на березі протоки журналісти виявили купи... луски. Складається враження, що «Синам моря» не хочеться, аби проблема виходу риби в Азовське море розв'язалася чимскорше. В лимані легше рибку ловити?..
Аж ніяк не вигідний такий перебіг подій державним інституціям — принаймні не повинен бути вигідним. Спадає на думку, що від цього дехто з високих посадовців має певний зиск. Бо ж чому лише у третій декаді січня в Запоріжжі мають намір засідати екологи з фахівцями галузі? Може бути запізно...