Світом рухає, мабуть, скепсис. І переконання у тому, що є час створювати ілюзію і час з цією ілюзією прощатися, глянувши на неї дещо іронічно, хай і не без гіркоти. Цією думкою мені хотілося поділитися з Олександром Жиром, політиком нині дещо відстороненим від (не скажу активного, але принаймні публічного) політичного життя. Був час, коли це ім'я згадувалось вельми регулярно — народний депутат Верховної Ради попереднього скликання Олександр Жир був другим з черги, хто очолив парламентську слідчу комісію у справі Гонгадзе (після Олександра Лавриновича та перед нинішнім головою комісії Григорієм Омельченком). Крім цього, Жир, Головатий та Шишкін свого часу їздили за кордон на зустріч з Миколою Мельниченком та вперше явили «місту і світу» (мається на увазі — на знятому власноруч відео) відомого майора. Зараз же, коли нещодавно виповнилося три роки з дня оприлюднення плівок, про цю подію вже мало хто згадує. Як, власне, і про рушіїв усього того процесу, якщо тільки про них не йдеться у якій-небудь новій, актуальнішій, якості...
Утім все це лише думки автора публікації, які, схоже, пан Олександр не поділяє. Бо вірить, що все ще вийде на правильний шлях. Новий Президент України не зможе ухилитися від суду (в широкому розумінні цього слова) Президента старого. Суду і засудження — як людини, так і системи в цілому, твердить Жир. Тому завданням номер один він вважає усунення від влади замовника як злочину проти Георгія Гонгадзе, так i інших злочинів. Віднайдення ж організаторів та безпосередніх виконавців вбивства додасться з часом до виконаного першого завдання, вважає Жир. До речі, якісь відомості про останніх «УМ» так само сподівалася дізнатися від колишнього голови слідчої комісії та «архіватора» мельниченківських записів Олександра Жира. Для збереження у доступному режимі останніх було створено, як відомо, цілий сайт iз дещо претензійною назвою — «П'ятий елемент» — ключ, так би мовити, до всього українського буття... Зі згадки про нього і почалася розмова кореспондентки «УМ» з Олександром Жиром.
— Пане Олександре, готуючись до нашої зустрічі, я передивилась сайт «П'ятий елемент», одним з творців якого ви є. Чесно кажучи, дивує, що цей сайт становить собою винятково схрон мельниченківських записів, таку собі «кучмотеку», без виокремлення у самостійний сюжет справи Гонгадзе, долі Гонгадзе, врешті-решт... Чи слід це розуміти так, що ви дистанціювалися від цієї справи?
— Сайт не працює вже тривалий час. І на ньому дійсно зараз зберігаються лише ті матеріали, які ми розміщували під час активної роботи цього сайту. І те, що він сьогодні не працює, не є моя вина. Це моя біда, як і багатьох людей, хто прагне змінити ситуацію в Україні. А не працює сайт внаслідок нестачі коштів тощо. І так триває вже десь рік... Щодо того, чи я дистанціювався... Я вважав і вважаю, що ті матеріали, які були напрацьовані комісією за останні роки, повинні мати логічне завершення. Комісія парламенту минулого скликання чітко визначила, що до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе має відношення Президент Леонід Кучма. Про це я і по сьогоднішній день відкрито говорю. Хай зараз не буде вестися мова про мотивацію кроків Кучми як замовника, головне те, що було доведено існування спецпідрозділу (не передбаченого законодавством) у органах внутрішніх справ, яким безпосередньо керував Кравченко — міністр внутрiшнiх справ на той час. Я на даний момент не зустрів ще жодної людини ані в Україні, ані в світі, яка мала б найменші сумніви у тому, що я зараз сказав. Крім того, я б хотів додати, що справа Гонгадзе — хай це не прозвучить цинічно! — є лише невеликою частиною тих злочинів, які (і це доведено на сьогоднішній день) чинили Кучма та його оточення. Не можна обходити стороною й інші питання: побиття Олексія Подольського (активіста громадської організації «Ми», яка у 2000 році виступала проти проведення референдуму щодо внесення змін до Конституції України. — Авт.) чи справу Бориса Фельдмана... Чи, може, хтось забув, як фальсифікувались вибори Президента? Так що обвинувачень щодо Кучми є достатньо, хай це зараз і не тема нашої розмови. Головне те, що вони ще ніким не спростовані, тож хтось має сісти на лаву підсудних.
— Незадовго до своєї відставки колишній Генпрокурор Піскун розвинув достатньо бурхливу діяльність. І породив як один з провідників слідства по справі Гонгадзе енну кількість сенсацій. I листи Гончарова, і постать Пукача, і всі згадки про «перевертнів» зовсім нещодавно були темою номер один, і, як акомпанемент, їх супроводжували твердження про те, що рух слідства в бік Пукача — це «правильний вектор» абощо. Що ви могли б сказати з цього приводу?
— Я думаю, що листи Гончарова — це ще не останнє. І що з'явиться ще не один Пукач. І що буде оприлюднюватися іще купа речей з однією-єдиною метою: відволікти увагу від головного. В будь-якому вбивстві на замовлення існує замовник. І для будь-якого слідства головним є встановлення особи цього замовника. Другорядним є те, хто організатор, хто виконавець злочину... Всі, мабуть, розуміють, що просто так не з'явилися б у пресі всі ці нові подробиці (були ж іще якісь свідки з Криму, що начебто бачили Гію, пам'ятаєте?) Все це є — я глибоко переконаний — навмисні дії, для того, щоб відволікати, відводити увагу суспільства від головного — від Президента Кучми. І, на жаль, преса боїться зараз про це говорити. Хоча не приймайте це на свій рахунок.
— Отже, у вас доволі скептичне ставлення до версії щодо Пукача? Для вас Пукач — підозрюваний одного гатунку з тими напівміфічними наркоманами, які начебто, як колись стверджували силовики, вбили Гонгадзе?
— У мене ставлення реалістичне. З огляду на те, як проводилося усе розслідування, як працювала парламентська комісія і цього скликання Верховної Ради, і минулого скликання, як вона вимагала від прокуратури більш дієвих кроків... Якщо ми зараз такі активні, такі рішучі слідчі дії проводимо: то листи шукаємо, то Пукача (ні, ви мене зрозумійте правильно — це все, звичайно, треба робити), то чому б не повернутися до записів? Не провести експертизу у відповідності до міжнародних норм, які існують у світі, і дати відповідь — монтаж це чи не монтаж. І з цього вже виходити...
— Хотiлося б уточнити вашу позицію. Припустимо навіть, що встановити та покарати виконавця вбивства є другорядним завданням порівняно з пошуками замовника, хоча й з цим можна посперечатися. В будь-якому разі ви щойно сказали, що працювати треба по всьому фронту, тобто вираховувати і замовників, і організаторів, і виконавців. Уявiмо собі, що у Піскуна ефективніше пішла робота з «нижчою» чи «середньою» ланкою, і він схопив за комір організатора злочину. Не маючи жодного пієтету до Піскуна, я все ж намагаюся зрозуміти, чому ви вважаєте якісь кроки в цьому напрямi винятково бажанням відволікти увагу громадськості? Можливо, це був перший внесок у просування цієї справи...
— Я так говорю і так стверджую не просто тому, що я бажаю так стверджувати, а на підставі того, що ми усі маємо. А маємо ми записи розмов у кабінеті Президента щодо злочину. Маємо також експертизу аудіозаписів, здійснену у вiдповідності до міжнародних норм. Маємо, на жаль, позитивну відповідь по цій експертизі... Того, хто вбив, ми знайдемо... Я зараз стверджую і готовий говорити про це з будь-яких трибун: Кучма, Кравченко причетні до загибелі журналіста Гонгадзе. Допитуючи їх як свідків, ми вийдемо на те, хто організував убивство і хто його виконував... «Виконавців» ми вже знаходили — от хоча б по справі Александрова... Хронологію брехні колись активно розпочали Кравченко та Потебенько, а підхопили її Джига, Смирнов... Тож щодо Пукача: говорити на сьогоднішній день, що це та інформація, яка на сто відсотків відповідає дійсності або, навпаки, не відповідає, — я не можу. Але потрібно все це для того, щоб показати, що в Україні щось робиться. Показати Раді Європи, показати Міжнародній спілці журналістів...
— А ви особисто зустрічалися з Пукачем чи щось чули про нього до того, як його ім'я з'явилося у пресі? Як голова парламентської слідчої комісії ви мали б щось про нього знати...
— Я особисто не мав зустрічей з генералом Пукачем — доля не зводила з ним. Але мені добре відомо про те, що відразу після того, як були оприлюднені записи в кабінеті Президента, практично повністю переписувалася вся документація в службі, яку очолював Пукач. Йшло відверте замітання слідів — це дійсно було, і тому свідків є дуже багато. Ще раз підкреслюю: арешт Пукача — це інформаційний привід. Так само, як колись інформаційним приводом були повідомлення про те, що знайшли вбивць Гонгадзе, які виявилися кримінальними авторитетами на прізвисько Матрос та інші. Це ми вже проходили. Зараз, на мій погляд, аналогічна ситуація, просто вдаються до спроби показати, що тут щось робиться. Тому говорять про що завгодно, тільки не про головного замовника.
— Добре, якщо так, то чи пов'язуєте ви якісь надії зі зміною керівництва Генпрокуратури?
— Генпрокуратура не є самостійним органом. Всі її дії абсолютно підконтрольні Банковій...
— На вашу думку, хтось узагалі здатен зробити свій внесок у доведенні справи Гонгадзе, як ви сказали на початку розмови, до «логічного завершення»? Скажімо, парламентська слідча комісія чи українська громадськість, чи міжнародні інституції на чолі з «Репортерами без кордонів», чи хтось інший?
— Я відчуваю тільки те, що найбільш активно діє оточення Президента в тому напрямку, щоб ця справа ніколи не була розкрита, щоб натомість була знайдена якась конфігурація, яка б дозволила Президенту виправдатися... Україні надає зараз велику допомогу Рада Європи, і це відчувається на всіх рівнях. Але те, щоб знайти справжнього замовника вбивства Гонгадзе, ця проблема, крім України, насправді мало кого хвилює. Я зараз не кажу про «Репортерів без кордонів» — це професійна журналістська організація, йдеться про політичний аспект... Просто існує забагато шкоди, яку наробив Леонід Данилович, маючи на такі свої дії підтримку, в тому числі з-за кордону... Тому пошук істини по справі має вестися передусім в Україні.
— Ви сказали про себе: «Я — реаліст». А мені здається, що це не так. Чи ви дійсно вірите в те, що «хтось сяде на лаву підсудних», що над Кучмою відбудеться суд? Будемо відверті: минуло три роки, і суспільство вже не згадує про плівки Мельниченка. Власне, зовсім не в плівках річ. Не згадується роль Кучми у цій справі. Не згадується (чи принаймні не розглядається серйозно) можливість імпічменту, всі готуються до нових президентських виборів, і єдина річ, яка турбує політикум та істеблішмент, це те, чи не забажає Леонід Данилович залишитися ще на третій термін...
— Я реаліст, і от чому: будь-то, хто сьогодні говорить про перспективи України, повинен спиратися на реалії України. Будь-хто, хто сьогодні готується до виборів Президента (а ми всі сподіваємося, що переможе людина з демократичних кіл), не може стояти осторонь теперішніх наших проблем. Кандидат чи кандидатка в Президенти просто не зможе не дати оцінку тому, що відбувається зараз і відбувалося раніше. Думати так — просто маячня. Майбутній Президент обов'язково повернеться до справи Гонгадзе. І до справи Кучми. Так, відомо, що зараз оточення Кучми пробує домовлятися з усіма, говорити про якісь гарантії, пробує висувати вимоги щодо недоторканності Президента, його родичів, зятів тощо. Це все є, і це реалії наших днів. Але є і протидія цим речам... А щодо згадування в пресі, то, маючи перевагу в мас-медіа, пропрезидентські сили цю тему дійсно просто не згадують. Але не тому, що це нікому не цікаво або нікого не хвилює, а через зовсім інші причини.