«Как никого не забыть, кому подарок сделать?» «А ты вспомни всех, кого любишь...» «Маму, Кирилла, тебя, ну и... Украину!» — це один із діалогів, що відкриває унікальну книжечку, яка ще пахне друкарською фарбою. «Зроби подарунок Україні до Нового року! З 2007 переходь на українську!». Цей своєрідний міні-посібник з порадами, як полегшити собі перехід на рідну мову, презентували вчора в Українському домі активісти руху «Не будь байдужим». У барвистій книжці пропонується на вибір чотири варіанти подарунків рідній країні — «Максимум» (повний і остаточний перехід на українську), «Чемний», «Симпатик», «Мінімум». Книжка має наукове підгрунтя (наукову частину готувала відомий соціолінгвіст Лариса Масенко) і містить факти про мовну ситуацію в країнах, які колись пережили іноземну колонізацію і успішно з неї визволилися. Так, прикладом для нас може стати досвід Чехії, Словаччини, Фінляндії, Ізраїлю. Лідер гурту «Мандри» Сергій Фоменко і фронтмен «ВВ» Олег Скрипка, які свідомо обрали українську, діляться на сторінках видання власним мовним досвідом. Також у книжці є перелік адрес столичних культурно-розважальних закладів, де можна поніжитися в українському середовищі і попрактикуватися говорити.
Сьогодні волонтери руху «Не будь байдужим» разом із зірками-музикантами — Юрком Журавлем (гурт «От вінта»), Сергієм Фоменком («Мандри»), Олександром Ярмолою («Гайдамаки»), Андрієм Тимчуком («ФлайZzZа») — почали роздавати книжки на Майдані та в різних районах Києва. За кілька днів дівчата й хлопці у зелених новорічних шапках обійдуть школи, університети, бізнес-центри, державні установи, даруючи книжки і бесідуючи з людьми.
За статистикою, сьогодні з чотирьох столичних школярів, які розмовляють вдома українською, лише один продовжує говорити українською на вулиці. Інші троє переходять на російську, — розповiдають організатори акції. — І це в Києві, де українською говорили споконвічно і з якого ця мова була витіснена в останні століття. «Якщо від'їхати від Києва кілометр у будь-який бік, відразу почуємо українську. Але в Києві приїжджі переходять на російську. Це психологічна проблема, коли люди соромляться російськомовної більшості, але мало хто наважується розірвати замкнене коло: «я не розмовляю українською, бо ніхто не розмовляє», — каже координатор акції Денис Самигін. Завідувачка кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія» Лариса Масенко, яка у студентські роки також свідомо перейшла на українську, розповіла про дані соціологічних опитувань в Україні стосовно мовної ситуації. На питання: «Чому ви не розмовляєте українською» частина респондентiв відповідали, що «бояться оточуючих», і частина — що «бояться помилок у своєму мовленні».
«Новий рік і ця акція — це гарна нагода скинути з себе комплекс другосортності, — вважає лідер гурту «Мандри» Сергій Фоменко. — Страх — це хвороба. У людини не повинно бути страху, особливо страху говорити». Отож «небайдужі» пропонують мешканцям столиці подолати психологічний бар'єр і всім разом розпочати новий рік, більше спілкуючись українською.