Кирилівська церква, яка належить до Національного заповідника «Софія Київська», відома тим, що її розписував молодий Михайло Врубель. Окрім його розписів, на стінах церкви досить непогано збереглися фрески XII—XVII століть. Однак за сприяння віце-прем'єра Дмитра Табачника, відомого своїми антиукраїнськими ініціативами, унікальний музей можуть передати у повне підпорядкування Московському патріархату.
Ситуація загострилася напередодні візиту в Україну президента Росії Володимира Путіна.
Серед персоналу заповідника «Софія Київська» пішли чутки, що передати історичну пам'ятку московській церкві хочуть якраз під акомпанемент цього візиту.
Довгий час за угодою із заповідником у Кирилівській церкві правлять службу представники саме цієї конфесії. Однак віднедавна цього для них, схоже, стало замало. За словами працівників заповідника, настоятель Свято-Кирилівської парафії отець Федір ревно домагається від уряду передачі храму УПЦ МП. І це — незважаючи на те, що науковці вже давно закликають взагалі припинити у ній служби. Вони констатують: вже сьогодні фрескам завдано непоправної шкоди.
«На жаль, українська влада практикує саме такий спосіб розплати з церквами за електоральну підтримку», — каже член національної колегії з питань ЮНЕСКО Максим Стріха. Він розповідає, що Московський патріархат засипав теперішній Кабінет Міністрів листами, в яких вимагає передати у довічне користування не тільки Кирилівську церкву, а й усю Святу Софію. «Якщо раніше стандартною резолюцією на такі клопотання було — «розглянути і внести пропозиції», то, скажімо, під листом владики Павла, настоятеля Лаври, Табачник поставив дослівно таку резолюцію: визначити недекларативні шляхи у вирішенні цього питання. Іншими словами — віддати все церкві УПЦ МП».
У прес-службі Московського патріархату «УМ» відповіли, що «передача храмів у власність церкви — це поновлення історичної справедливості, і є неминучим процесом». А це означає, що заклики митців і науковців усім байдужі. Про нерадісні перспективи Кирилівського храму говорять і працівники заповідника. Вони розповіли, що їм справді телефонували з Кабміну й порадили «не рипатися, бо вже і так усе вирішено».