Ці красиві висотки при в'їзді на масив Троєщина з боку Московського мосту бачив, мабуть, кожен киянин. Не звернути на них увагу просто неможливо: по-перше, житлових будинків у понад тридцять поверхів досі в Києві ще не було, по-друге, зводять вони їх уже так довго, що декого розбирає спортивний інтерес — а чи добудують їх узагалі, чи повториться історія з «Еліта-Центром»? Останнє найбільше цікавить 750 сімей, які мали б отримати тут житло. Зрештою замовники і підрядники скандального будівництва зібрали прес-конференцію, щоб заспокоїти інвесторів — будинки таки добудують.
Житловий комплекс «Дніпровські вежі» розпочали будувати ще в 1999 році. Він мав стати одним із показових у столиці, адже шість елітних будинків по 34 поверхи кожен планували спорудити з дотриманням найсучасніших енергозберігаючих технологій. На зведення відвели чотири роки. А коли цей термін сплив, з'ясувалося, що 213 мільйонів гривень, виділених державою і приватними особами під забудову, кудись зникли.
Замовник будівництва — Головне управління внутрішніх військ МВС України — мало забезпечити житлом у цих будинках більше 400 офіцерських сімей, отримавши за часткове фінансування 50 відсотків житлових площ. Будувати взялася компанія «УкрАзіаБуд». Однак до кінця другого кварталу 2005 року, коли, власне, і мала відбутися здача першого об'єкта в експлуатацію, коштів, яких мало вистачити на зведення 75 відсотків комплексу, не залишилося зовсім. До речі, на сайті будівельної корпорації ще й зараз можна підібрати квартирку в цих будинках за ціною 4500—5500 гривень за квадратний метр. Хоча функції замовника для добудови «УкрАзіаБуд» давно передала товариству з обмеженою вiдповiдальнiстю «Етьєн-вест», а останнє залучило до роботи нового підрядника — ТОВ «Чиста вода М». Проте й після цього завмерле будівництво ніяк не пришвидшилося.
Окрім інвесторів, постраждалою стороною вважає себе і група компаній «АЛЕС БУД», яка спочатку уклала з «УкрАзіаБуд» договір про субпідряд, а потім виступила, за домовленістю з МВС, головним підрядником, фактично займаючись будівництвом веж. На прес-конференції в УНІАН голова ради директорів компаній «АЛЕС БУД» Юрій Бородань зазначив, що Головне управління внутрішніх військ за весь час навіть не намагалося докласти будь-яких зусиль, аби владнати проблему і з'ясувати, куди ж пропали державні й людські гроші. «Коли ми почали з'ясовувати, якими активами можемо розпоряджатися, то зрозуміли, що інформація, яку нам подавала «УкрАзіаБуд», суттєво відрізняється від тієї, яка є насправді. «АЛЕС БУД» змушена була переглянути умови договору. Ми виробили пропозиції, з якими звернулися до МВС, однак вони відмовилися від усіх наших ініціатив», — запевнив пан Бородань. А суть їх полягала ось у чому: ТОВ «АЛЕС БУД» завершує будівництво власними зусиллями. Натомість Головне управління внутрішніх військ передає йому права на реалізацію квартир і виділяє у приміській зоні Києва земельну ділянку для побудови на ній протягом трьох років житла для військовослужбовців.
Керівник прес-центру внутрішніх військ МВС України Світлана Павловська відразу ж відкинула всі звинувачення. Вона переконана, що будівельні комплекси досі не зведені з вини саме «АЛЕС БУД». Згідно з висновками перевірок, «АЛЕС БУД» не виконує взяті зобов'язання, отримав у банку вже третій кредит під заставу житлових площ і взагалі є... банкрутом. Тому Світлана Павловська закликала людей, які вже розплатилися за помешкання, негайно йти в суд, щоб той підтвердив їхні майнові права. «АЛЕС БУД» станом на сьогодні може виконувати роботи. Є будівельні матеріали, є всі умови для цього. Однак не мають чим заплатити людям за роботу, тому цього й не роблять, — переконана вона. — Вони досі не виконали робіт на десять мільйонів гривень. Більше того, взяли гроші за одну і ту саму квартиру в декількох покупців».
Пропозиції ж щодо виходу із ситуації, запропоновані Юрієм Бороданем, називає протизаконними, мотивуючи це тим, що самостійна комерційна реалізація незавершеного будівництва бюджетною установою заборонена чинним законодавством України, не відповідає цільовому використанню державних коштів і її прийняття могло б призвести до порушення кримінальної справи. А пропажу мільйонів людських і державних коштів покладає саме на «АЛЕС БУД». «Я переконана, що теперішня фінансова криза виникла «завдяки» бездарному менеджменту компанії «АЛЕС БУД», — вважає вона.
Після взаємних обвинувачень владнати скандальну справу взявся директор ТОВ «Етьєн-вест» Олександр Левицький. Компанія, яку він очолює, власне, і добудовуватиме горезвісне житло. «Дніпровські вежі» не стануть повторенням «Еліта-Центру». Я запевняю з усією відповідальністю, що, як тільки банк виділить нам кредит, ми завершимо будівництво», — переконує він. Однак присутні на прес-конференції вкладники висловили сумніви, що банк узагалі піде на такий крок, як виділення чергового кредиту. Навіть незважаючи на те, що всі сторони в присутності журналістів підписали протокол про досягнення порозуміння і продовження будівництва.
Наразі вкладники вже створили Асоціацію приватних інвесторів і власників, яка має захистити їхнi права у випадку, якщо все ж доведеться судитися із замовниками й забудовниками. Адже, щоб оплатити майбутнє помешкання, багатьом довелося не тільки брати позики, а й продавати старе житло. Будівельні компанії у випадку отримання кредиту обіцяють уже з середини січня наступного року поновити роботи.
І все ж одне питання навіть після дискусії залишилося без відповіді. Переклавши всю відповідальність за провал будівництва на першого генерального підрядника «УкрАзіаБуд», ніхто так і не сказав, чи шукатимуть вкрадені кошти. Склалося враження, що і замовникам, і забудовникам, куди зникли мільйони гривень, давно відомо...