Від учора біля Новобогданівки знову повно військових і бойової техніки. На щастя, вибухи цього разу не лунають. На скандально відомій артбазі розпочалися масштабні навчання з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. У цих тренуваннях задіяно 700 людей, більше 100 одиниць військової техніки, 3 літаки та 5 вертольотів.
Сьогодні перебіг подій у зоні лиха відстежуватиме чергова делегація урядовців, цього разу — на чолі з міністром МНС Нестором Шуфричем. Можна прогнозувати, що новий керівник «рятувального» відомства після особистих відвідин військової частини А-2985 і навколишніх сіл може переглянути своє недавнє і надто оптимістичне припущення щодо скорочення, ледь не вдвічі, як затрат на утилізацію боєприпасів, так і терміну завершення повної ліквідації горезвісної артбази. Міністру ж доведеться вислухати не лише емоційні претензії сільчан, а й аргументи місцевої влади, регіональних експертів.
Поїздка міністра запланована у рамках «тренувань з організації ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на найбільш вибухонебезпечних і пожеженебезпечних військових об'єктах», які триватимуть по 24 грудня, — повідомив мені учора заступник голови Мелітопольської райдержадміністрації Ігор Чичановський. Відповідний лист надійшов від Міноборони.
Один iз пунктів намічених заходів передбачає роботу мобільного військового госпіталю. За словами пана Чичановського, 22—24 грудня тут зможуть пройти комплексне медобстеження усі мешканці зони НП: «Нас зобов'язано забезпечити явку людей».
За інформацією неофіційною, піротехніки мають намір провести «під шумок» тренувань давно заплановані «експериментальні» підриви складованого боємотлоху. Під час недавньої зустрічі з новобогданівцями заступник голови Запорізької облдержадміністрації Микола Фролов обіцяв, що «вибухи не поновляться, доки нам не буде надано відповідну технологію iз висновками експертів, в тому числі з питань екології». Досі цього не зроблено, однак час спливає, і з небезпечними боєприпасами, які пошкоджені і не підлягають транспортуванню, щось потрібно ж робити. Люди, нагадаю, протестують проти відновлення підривів на місці. Певен, що не змінять вони своєї позиції і по тому, як пройдуть чергове медобстеження привітних, поза всякими сумнівами, військових медиків.
Як повідомила прес-служба облуправління МНС, для експериментальних підривів дійсно все вже підготовлено. Три спеціальні майданчики обваловані шестиметровим шаром землі; снаряди закладені на глибину від двох до трьох з половиною метрів; для мінімізації вибухової (звукової) хвилі майданчики облаштовані сейсмосмугами й обставлені матами з очерету...
Дії піротехнічних служб стали сміливішими по тому, як у всіх місцевих ЗМІ було оприлюднено «кошторис» постанови Кабміну №595-р: до Нового року на ліквідацію наслідків НП має надійти 4 мільйони 545 тисяч гривень, з яких 2 мільйони 440 тисяч виділено на ремонти пошкоджених будинків (передбачені також компенсація збитків нафтобазам, сільгосппідприємствам «Мир» і «Відродження», оплата медобслуговування сільчан і т. п.). Чи встигнуть на Мелітопольщині освоїти ці кошти — питання проблематичне.
Тим часом триває зачистка технічної і навколишньої територій: вже зібрано близько 450 тисяч вибухонебезпечних предметів, спалено майже тридцять тонн пороху...