У 2000 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 18 грудня Міжнародним днем мігранта, враховуючи велику та постійно зростаючу кількість мігрантів у світі. За оцінками ООН, в 2005 році близько 191 мільйонів людей проживало за межами країн свого походження, тоді як в 1960 році ця цифра становила 75 мільйонів. Таким чином, зростання становить близько 121 мільйонів осіб за 45 років. Загальна кількість мігрантів є більшою за населення Бразилії, що є п'ятою найбільшою країною в світі.
Хоча для багатьох досвід міграції є позитивним, випадки експлуатації та дискримінації мігрантів все ще мають місце в світі. Очевидно, зростає кількість нелегальних трудових мігрантів, що ускладнює співпрацю країн походження та призначення щодо захисту їхніх прав та справедливого розподілу прибутків від трудової міграції. Оскільки офіційні канали міграції робочої сили є обмеженими, особливо для жінок та низько кваліфікованих працівників, нелегальні мігранти ризикують стати жертвами трудової та сексуальної експлуатації або шахрайства.
За останніми офіційними даними близько 2—3 мільйонів українців знаходяться за кордоном. За неофіційними, ця цифра значно вища. Громадяни України мають право знати про реалії перебування за кордоном, а також про те, чим загрожує незаконний виїзд та перебування в інших країнах. Правдива інформація зменшує ймовірність потрапити у небезпеку в чужих країнах.
Сьогодні проблемою міграції опікується уряд України, громадські організації та міжнародна спільнота. За підтримки Європейського Союзу Міжнародна організація з міграції відкрила п'ять центрів консультування мігрантів, що діють у Києві, Харкові, Львові, Тернополі та Одесі. Працівники центрів інформують клієнтів про права робітників за кордоном, законні шляхи міграції, отримання віз, небезпеку незаконної міграції до зарубіжних країн, а також попереджають про проблему торгівлі людьми.
«У ХХI столітті дуже важливо відкрито визнати важливість врегульованої міграції та значну позитивну роль самих мігрантів, яку вони відіграють у розвитку та збагаченні культури та економік інших країн. Рішення їхати до іншої країни є серйозним кроком, який змінює життя будь-якої людини. Тому наше завдання полягає в тому, щоб надати потенційним мігрантам всі можливості зробити поінформований вибір, який став би для них, а також для країн, куди вони їдуть, позитивним досвідом», — зазначає пан Джефрі Лабовіц, голова Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні.