Протягом 2006 року понад 7 тисяч дітей не змогли виїхати за межі України. Про це повідомив позавчора на брифінгу начальник управління прикордонного контролю та реєстрації адміністрації Держприкордонслужби України Віталій Антонюк. Найчастіше причиною заборони на виїзд є необізнаність батьків у вітчизняному законодавстві. Згідно з ним, дитина, якій не виповнилося шістнадцяти років, має право виїжджати за межі держави лише за згодою обох батьків і в їхньому супроводі чи в супроводі уповноважених осіб. Якщо з підлітком виїжджає лише тато або мама, то необхідна нотаріально завірена згода іншої сторони.
Непорозуміння іноді виникають через те, що батьки беруть тільки свідоцтво про народження дитини. Однак із цим документом сьогодні можна поїхати лише до Росії. Та вже у найближчому майбутньому під час поїздки до білокам'яної свідоцтва також буде недостатньо. У Держприкордонслужбі запевняють, що це не примха, а лише дії в інтересах захисту маленьких українців. Тільки цьогоріч прикордонникам вдалося виявити та затримати тридцять жінок, котрі намагалися вивезти дітей для соціальної експлуатації за кордоном. У пункті пропуску залізничного сполучення «Конотоп» молода аферистка переправляла громадян із підробленими документами до Росії з метою їх сексуальної експлуатації. Вивозять навіть немовлят. «І це далеко не поодинокі випадки, — продовжує Віталій Антонюк. — Дуже часто людям розповідають казки про роботу в модельному бізнесі, а ті вірять і свідомо йдуть на порушення законодавства».
Після декількох скандальних випадків вартові кордону не піддаються жодним вмовлянням батьків. Уроком для них послужили три судові справи. Зокрема, щодо дозволу на відпочинок матері з дитиною без нотаріально завіреної згоди батька. Останній і вирішив подати позов до суду на Держприкордонслужбу.
У цій ситуації винятком із загальних правил залишатимуться тільки мешканці, які проживають безпосередньо біля кордону. Вони матимуть змогу ходити в гості до зарубіжних сусідів за спрощеною системою через спеціальні КПП. Сьогодні, наприклад, на межі з Молдовою таких є три, а з Росією — шість. У наступному році їх кількість планують збільшити до 144 — в середньому по 30 пунктів на область. Усе залежатиме від місцевої влади. Бо контрольно-пропускні пункти потребують спеціального облаштування.
На час новорічних свят, коли припадає пік виїзду наших громадян на гірськолижні курорти Чехії та Словаччини, Держприкордонслужба обіцяє українським туристам всіляко сприяти в якнайшвидшому перетині кордону. На кожному КПП діятимуть додаткові групи, які оперативно — протягом 3 — 5 хвилин — через окремі переходи пропускатимуть на відпочинок у Європу. Не стосуватиметься це лише вантажівок і так званих «човникових» бізнесменів. Уже днями найбільшого туристичного буму очікують на Закарпатті. Загалом до 15 січня на українських кордонах у посиленому режимі нестимуть службу до 20 тисяч охоронців рубежів.
Ярослав ТРАКАЛО.