Бездоганними назвав Віктор Ющенко відносини України та Естонії під час свого офіційного візиту 12—13 грудня до Таллінна. За його словами, Естонія цінна для нас своїм досвідом політичних і державницьких кроків, які привели цю балтійську країну до Євросоюзу. «Естонія для нас хороший приклад, як політичні сили та нація можуть згуртуватися навколо своїх національних пріоритетів», — заявив український Президент після зустрічі з естонським колегою Хендріком Ільвесом. Власне, цей перший за президентську каденцію візит до Таллінна Віктора Ющенка мав насамперед мету вкотре підтвердити перспективність і високу взаємовигоду українсько-естонських стосунків, котрі, як ідеться в підписаній спільній декларації президентів, побудовані на спільних європейських та євроатлантичних цінностях.
Тому естонську владу, ділову еліту та журналістів найбільше цікавили під час зустрічі з гостями з Києва внутрішня політична ситуація в Україні та її можливий вплив на зміну зовнішніх векторів. Проте Віктор Ющенко на кожній зустрічі запевняв: мета України — повне членство в ЄС та НАТО, і ніхто не ревізуватиме цей курс. Він навіть заявив, що виступає проти проведення референдуму щодо інтеграції нашої країни в Північноатлантичний альянс. Мовляв, цей плебісцит не дасть жодної відповіді, бо шлях України в цьому напрямі вже визначено.
Підтримку цього шляху з обіцянкою сприяти Україні в її демократичному та європейському виборі підтвердив і Хендрік Ільвес. Новообраний кілька місяців тому глава Естонської держави із приємністю згадував, як більшість їхнього парламенту восени 2004 року поспішала до телевізорів, аби спостерігати за Помаранчевою революцією. За його словами, сильна демократична Україна для естонців є великою цінністю.
У Таллінні в рамках візиту Ющенка вперше за історію наших двосторонніх стосунків відбувся українсько-естонський бізнес-форум. Представники місцевих ділових кіл, зацікавлені у розвитку свого бізнесу в нашій країні, співчували тому факту, що після входження в Євросоюз між Естонією та Україною припинила існувати зона вільної торгівлі. Тому підприємці на «ура» сприйняли заяву Віктора Ющенка, що протягом першого півріччя 2007 року, за його очікуваннями, наша держава нарешті буде в СОТ, що зробить український ринок значно відкритішим. «Сьогодні в Україні тривають глобальні дискусії щодо СОТ, зокрема дехто побоюється, що вашу економіку може підкосити глобальна конкуренція... Але чомусь із цим не зможе справитися економіка? Звісно, є окремі труднощі, але хто сказав, що все має бути легко. Тільки відкрита конкуренція дозволяє вийти на вищий рівень. Отже, треба більше співробітництва та відкритості», — виступив у ролі адвоката українського процесу зі вступу до СОТ член естонської парламентської групи зі зв'язків з Україною Юрі Тамм. Головним задокументованим результатом бізнес-форуму стала угода про співробітництво між Українською спілкою промисловців та підприємців та Еnterprise Estonia, яка дозволить отримати значно більший доступ до взаємокорисної інформації для потенційних та вже існуючих естонських інвесторів про українськи та естонські ринки.
Ще одним документом, затвердженим у Таллінні, став Меморандум доброї волі між Радою ректорів історії та Спілкою ректорів українських ВНЗ, який був підписаний під час «круглого столу» «Освіта — шлях до майбутнього». В цьому заході взяли участь Віктор Ющенко та керівники низки українських університетів, які додатково підписали угоди про співпрацю з профільними естонськими вищими навчальними закладами.
Окремо звернімо увагу на присутність у складі української делегації керівника МЗС Бориса Тарасюка. Це був перший закордонний візит після того, як Верховна Рада відправила міністра Тарасюка у відставку. На запитання журналістів, чи він погоджував свій візит із Прем'єром Віктором Януковичем, Борис Тарасюк лише зауважив, що він із чільником уряду ще не бачився. До речі, не віддавати «нашого Тарасюка» просили Президента Ющенка представники української діаспори в Естонії. Під час зустрічі з громадою Віктор Ющенко, у свою чергу, запевнив, що він сповнений духом і волею. «Мазепі чи Скоропадському не було легше... За Україну будуть чіплятися, тягнути її назад, але при цьому будуть віддані партнери, такі як для нас є Естонія. Тому нам важливо ці стосунки закріпити, аби вони мали хорошу візію», — підсумував Президент.