Власне, цю комісію було створено розпорядженням глави держави позавчора. Головними її завданнями є як розробка проектів Концепції реформування СБУ, так i розробка Комплексної цільової програми реформування Служби. Водночас Віктор Ющенко скасував свій указ, згідно з яким на першого заступника голови секретаріату Президента Арсенія Яценюка було покладено здійснення контролю за діяльністю СБУ. Отже, відтепер «кадрові чистки» в Службі безпеки, які ще кілька днів тому обіцяв провести після певних підрахунків пан Яценюк, є справою колегіальною. Чи то пак комісійною.
Цілком зрозуміло, що таке рішення Президента є прямим наслідком його наради з силовиками у понеділок. Вже тоді Верховний Головнокомандувач наголосив на необхідності створення Національної комісії з реформування СБУ, тож зрозуміло, що роль Яценюка, як координатора Володимирської, 33, була перехідною та тимчасовою після кадрової ротації персони Ігоря Дріжчаного з крісла голови СБУ до стільця заступника секретаря РНБО. Цікаво, що пан Дріжчаний, згідно з розпорядженням Президента, є одним із членів новоствореної комісії.
Не варто применшувати й роль Яценюка. У новоствореній комісії з розробки проектів Концепції реформування СБУ його призначено заступником голови. Головою ж комісії Президент призначив тимчасово виконуючого обов'язки голови СБУ Валентина Наливайченка. Членами комісії, окрім вищезгаданого пана Дріжчаного, стали відомі у силових структурах люди — радники голови СБУ Олександр Бєлов i Володимир Радченко, радник Президента Володимир Горбулін, заступник голови СБУ Валерій Підболячний, начальники облуправлінь СБУ на Київщині та Дніпропетровщині Василь Грицак i Володимир Карпенко, голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Анатолій Кінах, керівник Головної служби безпекової та оборонної політики секретаріату Президента Михайло Юрса тощо.
Як повідомляє прес-служба Президента, метою створення комісії є посилення ролі СБУ в системі правоохоронних органів, підвищення професійного рівня її співробітників, визначення основних завдань реформування СБУ в інтересах захисту державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного і оборонного потенціалу країни від зовнішніх та внутрішніх загроз. Уже протягом двох тижнів комісія має підготувати Верховному Головнокомандувачу структуру проектів концепції реформування СБУ та Комплексної цільової програми реформування Служби. Самі проекти комісія має підготувати протягом двох i трьох місяців відповідно.
А ТИМ ЧАСОМ...
У Службі безпеки триває атестація особового складу, що має належним чином оцінити роботу співробітників та визначити кадровий потенціал. Ще на початку тижня до облуправлінь СБУ виїхали заступники голови Служби, які й підбиватимуть підсумки діяльності регіональних підрозділів за 2006 рік. У прес-центрі СБУ повідомляють, що цілком імовірними є нові кадрові пропозиції Президенту в тих регіонах, де атестаційна комісія СБУ вбачатиме необхідність посилення захисту суверенітету та інтересів нацбезпеки.
Водночас уряд пропонує Верховній Раді скоротити чисельність співробітників СБУ на 20% до 33,5 тисячі осіб, у тому числі до 27,2 тис. військовослужбовців. Про це йдеться в законопроекті «Про внесення змін у статтю 2 Закону «Про Загальну структуру і чисельність СБУ», повідомляють «Українські новини». Метою законопроекту є зменшення загальної чисельності СБУ в зв’язку зі створенням Державної служби спеціального зв’язку і захисту інформації. Відповідно до Закону «Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України» загальна чисельність СБУ на 2006 рік визначена в кількості 41 750 осіб, у тому числі 34 610 військовослужбовців.