Минулого тижня редакція «УМ» розпочала акцію «Захистимо світлу пам'ять Джеймса Мейса!», мета якої — засудити паплюження комунiстами iменi видатного сина американського народу й полум'яного патріота України. Заступник директора Інституту історії України НАНУ, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький вважає акцiю потрібною «для утвердження правди й духовного очищення суспільства». Він пояснює ідеологічну агресивність комуністів, які звинуватили покійного Мейса у виконанні якихось завдань Білого дому та ЦРУ, «боротьбою за політичне виживання».
Подаємо коментар пана Кульчицького — колеги Мейса з дослідження Голодомору.
— Те, що влаштували комуністи у Верховній Раді, не стало для мене несподіванкою. Річ у тім, що, прибувши на початку 1990-х років з Америки, Джеймс Мейс намагався донести до українського народу своє розуміння його національної історії. Те ж саме робили ми в Інституті історії України НАНУ. Цілком зрозуміло, ми були однієї думки. Комуністи діяли проти нас різними способами. Проти Мейса агресивніше.
Я не дуже пильно стежу за комуністичною пресою, навіть за статтями, присвяченими мені особисто. Всі вони однотипні. Та слід відразу внести ясність, що дає ключ до розуміння колізії. До КПУ належить та частина комуністів, які після проголошення 1991 року незалежності України опинилися на манівцях політичного життя. Вони можуть спертися лише на тих, хто дотримується старих стереотипів і живе мріями про світле минуле. Ця частка електорату постійно зменшується. Не тільки тому, що представники старшого покоління вмирають. Вони стають іншими ментально.
За що, власне, ці люди мають ненавидіти Джеймса Мейса? Вони нічого про нього не знають. Проте знають «концепцію» історії, яку всотували з жовтеняцького віку. Вожді сучасної КПУ зацікавлені в тому, щоб цей статус-кво зберігався. Адже це їхня єдина опора, їхній електорат. Не допустити його звуження за рахунок того, що люди почнуть думати інакше, — причина не тільки нападок на Мейса, а й агресивного несприйняття переоцінки нашого минулого.
Комуністи картають Мейса, називаючи його агентом ЦРУ. Мене вони картають за те, що раніше я був таким, як вони, а тепер став зовсім іншим. Молодь вони здебільшого не чіпають, а нападають на тих, хто переосмислює історію. Вони називають це її перекроюванням. Комуністи не розуміють і не хочуть розуміти, що сталінська історія, втілена в короткому курсі історії ВКП(б), — це аж ніяк не літопис подій. Це спотворене відображення минулого. Нам треба дійти до коріння справжньої історії України.
Комуністи нападають на Джеймса Мейса саме тому, що він сприяв цьому, розкривши страхітливу правду про Голодомор. Вони й досі мислять категоріями «холодної війни» і вважають видатного дослідника «найманцем імперіалізму».
Насправді за короткий проміжок життя в Україні (всього тринадцять років) доктор Мейс зробив дуже багато. Так багато, що ми цього ще не оцінили й тільки після його смерті почали приглядатися до його наукової спадщини. Раніше він узагалі нікого не цікавив. Окрім комуністів, як об'єкт нападок.
Однак сталося так, що до влади в Україні прийшов національно свідомий — у широкому розуміннi цього слова — Президент. Він намагається підвести під національну ідею важливі важелі, зокрема створення Українського інституту національної пам'яті, й розгорнути на широкому міжнародному тлі трагедію Голодомору, пов'язану безпосередньо з Мейсом. Цілком зрозуміло, Віктор Ющенко підтримав ініціативу «УМ» про його нагородження орденом князя Ярослава Мудрого та увічнення його пам'яті.
Усе це додало гостроти в оцінках діяльності Джеймса Мейса. З одного боку, відбувається глорифікація. З іншого — посилюються нападки тих, хто в оцінці історії чіпляється за старі догми.
Я можу вас запевнити, що за життя Джеймс Мейс ніколи не полемізував із комуністами, хоч чітко визначив їхню роль в історії. Він ніколи не втручався у внутрішні справи України. Він не раз казав мені про це особисто. Мейс вважав, що тільки самі українці мають вирішувати свої справи.
Загалом сьогоднішнє українське суспільство дуже добре ставиться до Мейса. Можна навіть сказати, що пієтетно. Тож мене особисто не дратують нападки комуністів на Мейса. Це їхній «хліб». Переосмислення новітньої історії України, в яке він зробив великий внесок, означає їхню політичну смерть.
Записав Аркадій СИДОРУК.