...Коли наші читачі читали дев'ятий номер газети, Україна вже була незалежною: кілька днів перед тим Верховна Рада прийняла історичний Акт. На першій сторінці того номера з-поміж іншого надруковано замітку про прес-конференцію Голови Верховної Ради Леоніда Кравчука. «Говорячи про визнання незалежності України, — пише «УМ», — Л. Кравчук сказав, що це можливо тільки після 1 грудня. Якщо народ України своїм голосуванням підтвердить Акт, проголошений Верховною Радою».
Втім навіть після прийняття Акту загроза незалежності ще існувала. У жовтні (№18) «УМ», скажімо, надрукувала замітку про з'їзд депутатів різних рівнів Південної та Східної України. З-поміж іншого на ній обговорювалися ідеї федералізму, символіки нової держави, співпраці з країнами колишнього СРСР. «Ідея Криворізько-Донецької республіки витає у повітрі», — писала «УМ». Як бачимо, ідеї сепаратизму та різних ПіСуАРів виникли ще тоді. На щастя, минулося...
На 1 грудня було призначено також президентські вибори. Газета писала про всіх кандидатів, у ті часи проявила плюралізм, іноді навіть, сказати б, «гострий». І, хоч найбільше писалося про Леоніда Кравчука, йому теж не раз перепадало від журналістів «УМ». Слово на шпальтах мали всі. У жовтневому номері В'ячеслав Чорновіл — головний суперник Л.М. на президентських виборах — каже, що не вірить «у щирість багатьох речей, про які говорить Кравчук, не вірю, що він — за незалежність». Чорновiл обурювався, що «швидко Кравчук узяв на озброєння наші гасла», і додав: «Мені показали вчора запис його виступу, він цитує мене».
У номері за 22 листопада на першій сторінці «УМ» — красномовний заголовок: «1 грудня: голосуємо за незалежність». На четвертій сторінці — деталі: «Ми сподіваємося, що наступний номер «УМ» вийде вже в незалежній державі й1 грудня стане світлою датою в нашій історії». На першій-таки шпальті — дані соцопитування, за якими Кравчука підтримує 47,5 відсотка українців, а Чорновола — 17,3. Заголовок до соціології теж красномовний: «Ще нам, браття-українці, посміхнеться доля».
Так і сталося: 23-й номер виходить із великим заголовком: «Україна вибрала незалежність і Леоніда Кравчука». «УМ» наводить попередні результати референдуму: в Києві — 92,87 процента виборців, АР Крим — 54,19, Тернопільській області — 98,67, загалом — понад 90 відсотків. І вже в другу чергу згадуються результати президентських перегонів: «Як повідомив голова ЦВК Віталій Бойко, є всі підстави вважати, що в президентських виборах переміг Голова ВР Леонід Кравчук. За попередніми даними, він отримав більше 60 процентів». І нижче: «Уже на другий день після референдуму, 2 грудня, Польща та Канада визнали Україну...»
Як прощання з СРСР на п'ятій сторінці того номера опубліковано фотографії Олега Єльцова, які він відзняв, подорожуючи влітку Союзом. Олег розумів, що СРСР розпадеться, тому «вирішив поспішати», бо «незабаром потрапити на уральський хребет буде складніше, ніж у Париж».
А жирною крапкою у референдумних перипетіях стала гумореска «Козячі витівки, або Пригоди Феді Голохвостенка у рік шести затемнень, двох референдумів, «гека-чука» і нашої Незалежності». Її було надруковано в останньому за 1991 рік номері. «Я, як завжди, прокидаюсь раненько, одягаю вихідного костюма і святкові шкарпетки, беру свою половину під руку і йду, — розповідає про 1 грудня Федя. — Вже, мабуть, й із зав'язаними очима знайшов би дорогу до нашої виборчої дільниці. Останнім часом ми частенько туди-сюди ходимо... Ну, Україні незалежній я, звичайно, сказав своє «так», — веде далі Федя. — І Хвеся моя «ні» закреслила і гордовито так на мене поглянула: бачиш, мовляв, чоловіче, я теж не цураюся великої політики. Я аж замилувався своєю дружинонькою: ну викапана тобі Раїса Максимівна!...».