Ця духовна дорога до свята завдовжки така ж, як і передвеликодня — 40 днів, понад 6 тижнів. Аж до 7 січня. В церковному статуті він названий Чотиридесятницею або Пилипівкою, бо починається після дня пам'яті святого апостола Пилипа (28 листопада). За цей час, як навчають богослови, люди мають підготувати свою душу до сприйняття великої таїни — народження Бога-Слова. Інакше кажучи, мають свою душу зробити оселею для Бога. Щоб тихе малятко зійшло з небес не лише у вертеп, а й у саму душу кожного з вірних. За словами Симеона Солунського, він нагадує нам «піст Мойсея, який постив 40 днів і ночей, і отримав на кам'яних скрижалях написані слова Божі. А ми, постячи 40 днів, бачимо і приймаємо живе слово від Діви, що написане не на камені, але втілилось і народилось». 40 днів передріздвяного посту — це час, щоб ми приготували Спасителеві дарунок: позбавилися від якоїсь поганої звички, зробили добру справу, з кимось помирилися. А можливо, й написали теплого листа людині, з якою не спілкувалися вже 10 років...
Хоча відомо, що «не те, що входить в уста, оскверняє людину, а те, що з вуст виходить». Поза постом духовним годиться дотримуватися і посту тілесного. Тобто стримання в харчах. За церковними традиціями, під час Різдвяного посту віруючі відмовляються від страв тваринного походження (м'яса, молока, сиру, яєць), помірно вживають неміцні вина, а в свята і вихідні частуються рибою. Найпильніше слід стежити за своїм раціоном по середах і п'ятницях. Послаблення суворих вимог передбачене для вагітних, малюків, хворих.
Поряд з обмеженнями у їжі, святі отці радять у час посту більше молитися, відвідувати святі місця. Адже голодування без духовної підтримки робить людину дратівливою, часом агресивною. «Що за користь, коли ми стримуємось від птиці і риби, — говорить святий Іоанн Златоуст, — а братів гриземо й поїдаємо?».