Щодня провідні інформагенції повідомляють про все нові пропозиції та рецепти виходу з іракської кризи, які лягають на стіл президента США. Ще минулого тижня з'явилося повідомлення про намір адміністрації Білого дому залучити до процесу стабілізації в Іраку представників нелюбої їй «вісі зла» — Сирію та Іран. Запланована зустріч найближчої суботи в Тегерані лідерів Ірану, Іраку та Сирії свідчить про початок матеріалізації цього плану.
Президент США Джордж Буш, який зараз здійснює турне країнами Східної Азії, перебуваючи вчора в Індонезії чесно визнав, що він ще не визначився стосовно того, на якому з варіантів вирішення іракського питання зупинитися. Газета «Вашингтон пост» повідомила, що Пентагон запропонував президенту три можливі варіанти. Англійською вони мають короткі символічні назви Go Home, Go Long та Go Big, які можна перекласти так: «Йдемо додому», «Окопуємося надовго» та «Йдемо ва-банк».
Опція «Йдемо додому» передбачає швидке виведення військ США та союзників з Іраку. Вона є найменш прийнятною для Пентагону, оскільки після виведення окупаційних військ Ірак зануриться в хаос та криваву громадянську війну.
Варіант «Окопуємося надовго» передбачає значне скорочення американського контингенту з одночасною заміною наявних на цей час бойових підрозділів контингентом з 20—30 тисяч військових радників та фахівцями з військового навчання іракців. У цьому випадку ставка робиться на багаторічне навчання іракської армії, щоб вона самостійно могла впоратися із завданнями гарантування безпеки та стабільності у своїй країні.
Опція «Йдемо ва-банк» є дещо авантюрною. Вона передбачає швидке і значне збільшення американського контингенту в Іраку на 30 тисяч військовослужбовців і проведення масштабної воєнної операції зi знищення збройної опозиції.
Проти «ва-банку» вже виступили провідні законодавці як від Демократичної, так і Республіканської партії США. Але саме цей варіант найбільше підтримує Пентагон. Учора під час зустрічі з керівництвом Індонезії Джордж Буш сказав про свої сумніви: «Я ще не прийняв рішення ні про збільшення, ні про зменшення нашого контингенту в Іраку. І не прийму його доти, доки не вислухаю всі «за» і «проти» з різних джерел».
Окремі аналітики вважають, що адміністрація Буша вестиме політику очікування та обережних кроків, щоб не погіршити ситуацію в Іраку та дотягнути до 2008 року, щоб перекласти вирішення проблеми на плечі наступного президента США. Спеціальна група генштабу США, яка здійснює перегляд стратегії Пентагону в Іраку, вважає, що американські війська повинні залишатися в цій країні ще 5—10 років. «Вашингтон пост» пише, що ця група у своєму остаточному звіті запропонує начальнику генерального штабу генералу Пітеру Пейсу поєднання двох варiантiв: «Окопуємося надовго» і «Йдемо ва-банк». Тобто утримання в Іраку на багато років зменшеного військового контингенту, який в періоди загострення ситуації в країні буде підсилюватися додатковими 20—30 тисячами військовослужбовців.