Молодий чоловік готувався до своїх оборудок з неабиякою ретельністю та терпінням. 30-річний Микола (доки триває слідство, прізвище міліція не розголошує) розшукував в архівах та бібліотеках укази про нагородження людей, які в радянські часи за ратну працю стали Героями соцпраці, кавалерами ордена Леніна, з газет вирізав матеріали про них та фотографії. Коли досьє наповнювалось фактажем, залишалося єдине — відвідати орденоносця і викрасти нагороду.
На початку жовтня в хату до колишнього бригадира рільничої бригади колгоспу «Горинь» Гощанського району Анатолія Шандрука прийшов чоловік, який назвався співробітником краєзнавчого музею. Сказав, для виставки треба сфотографувати його орден Леніна, яким Шандрука нагородили в 70-х роках за рекордно високий урожай цукрових буряків. «Цей пройдисвіт мав пристойний вигляд: костюм, блискучі черевики, — розповів 71-річний передовик. — Документів він мені не показав, а я і не питав їх. Повірив на слово, бо він сказав, що знає мого старшого сина. Зовсім задурив мені голову».
За задумом зловмисника, він був людиною, яка прагне повернути людям колишню славу, хоче зворушити пам'ять та увічнити повагу й шану до співвітчизників, які у свій час стали взірцем трудової звитяги. Під час зворушливого діалогу на такі душевні теми Микола на очах пенсіонера сфотографував ордени. Продовжуючи розмовляти, пенсіонер склав у коробочку нагороди й поклав їх на звичне місце. Щоб здійснити підміну, Миколі вистачило кількох секунд: він попросив господаря увімкнути світло буцімто для кращого знімку. Не підозрюючи, що «справжній Ленін» разом із орденською книжкою вже в кишені шахрая, а в нього лише фальшивки, дід поклав нагороду назад у коробочку та провів гостя за ворота.
Лише ввечері, запідозривши неладне, дружина Анатолія Шандрука витягла з шафи футляр з нагородою й одразу збагнула, що орден несправжній — якийсь темніший на колір та трохи легший. Гощанські міліціонери, розмірковуючи над тим, куди далі проляже шлях мисливця за орденами, зупинилися на селі Горбаків. Адже шахрай, щоб увійти в довіру, ненароком обмовився Анатолію Шандруку, що збирається в сусіднє село Горбаків, де обіцяв передати привіт тамтешньому бригадирові Василю Королю, якого свого часу теж нагородили орденом Леніна. Коли за кілька тижнів любитель орденів завітав на обійстя до пана Короля, то господар одразу повідомив про «музейного працівника» міліцію і шахрая схопили на місці.
«На даний час, за рішенням суду, Микола — мешканець селища Ківерці Волинської області — заарештований, — повідомив начальник Гощанського відділення УМВС Ігор Олексюк. — У нас є інформація, що подібні злочини він скоював у Радивилівському, Млинівському, а, можливо, і за межами Рівненщини. Вже порушено низку кримінальних справ».
У Гощанському районі міліцією нині задокументовано чотири випадки викрадення орденів Леніна. Хоча ймовірно, що частина ошуканих і досі не здогадується про підміну нагород. Слідству належить виконати чималий обсяг роботи, щоб встановити істину, адже сам Микола стверджує, що на Рівненщині він вчинив щонайменше 10-15 таких злочинів. А от повернути орден Анатолію Шандруку міліціонерам так і не вдалося. Мисливець за орденами безапеляційно заявив, що встиг продати його в Києві за 550 доларів.