Донор-заробітчанин додав роботи медикам, але не правоохоронцям. Факт зараження породіллі вірусом СНІДу внаслідок використання донорської крові медики вважають фатальним збігом обставин. Такої ж думки і в прокуратурi.
Як і було обіцяно медиками, нарешті з'явилося офіційне тлумачення резонансного випадку, що ще півроку тому стався у центральному міському пологовому будинку Горлівки, проте став відомим аж тепер. Факт зараження молодої жінки ВІЛ-інфекцією на зустрічі з журналістами офіційно підтвердив начальник управління охорони здоров'я Донецької облдержадміністрації Олександр Анищенко. Також він запевнив, що давновідому фахівцям інформацію медики аж ніяк не засекречували, проте і оприлюднювати широкому загалу теж не мали наміру.
У цілому ж, за словами Олександра Анищенка, нещастя стало наслідком фатального збігу обставин та ще обмежених можливостей наявної апаратури. У серпні 2005 року на Горлівську станцію переливання крові прийшов донор — так би мовити, «стахановець» — за останні п'ять років він проходив цю процедуру 49 разів. Звісно, він, як і належить, пройшов медичний огляд і перевірку по картотеці, де відмічені носії на гепатит, сифіліс та інші небезпечні захворювання. Згаданого чоловіка серед таких не виявилося, так само ніяких відхилень не зафіксувала перевірка його крові на тест-обладнанні. А тому плазма, отримана із взятої крові, у замороженому вигляді була відправлена на карантин і через півроку вже могла використовуватися. Правда, протягом цього часу за донором має здійснюватися додатковий нагляд та обстеження і в разі виникнення підозр стосовно наявності якоїсь із інфекції, про використання крові не може бути й мови.
У даному ж випадку сталось те, що медпрацівники звуть збігом обставин. Адже отой донор, здавши кров, поїхав на заробітки до Росії і тому додаткове обстеження під час піврічного карантину не проходив. А плазма, отримана з його крові, можливо, так і не використовувалася б, якби не ще один фатальний збіг. У квітні вже нинішнього року в ході важких пологів молода мати втратила багато крові і довелося використовувати оту донорську.
Сам же донор повернувся із заробітків вже у липні поточного року і знову прийшов на станцію переливання крові. Проте цього разу перевірка відповідною апаратурою виявила у його крові ВІЛ-iнфекцію. Певна річ, медики відразу кинулися шукати реципієнта — нею виявилася ота молода жінка, яка внаслідок переливання крові й стала ВІЧ-носієм.
Начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації запевнив журналістів, що медики своїми діями нітрохи не порушили указ Міністерства охорони здоров'я України № 385 «Про інфекційну безпеку донорської крові та її компонентів». Однак є низка нюансів, які тепер пояснюються насамперед хибами наявного обладнання. Річ у тiм, що кров, здана донором у 2005 році, перевірялася на тест-обладнанні III покоління. А така апаратура, за словами спеціалістів, неспроможна зафіксувати наявність ВІЛ-інфекції в крові донора, який «підхопив» її незадовго перед обстеженням. Більш досконалим у цьому відношенні називають апаратуру IV покоління, якої в Донецьку катма. Хоча навіть найсучасніша й найдосконаліша техніка, переконані медики, все ж не дає стовідсоткової гарантії щодо виявлення в крові ВІЛ-інфекції на ранній стадії...
Як розповів тепер Олександр Анищенко, ще тоді — по гарячих слідах резонансного випадку — була проведена ретельна службова перевірка, а всі матеріали розслідування передані до прокуратури. Проте до порушення кримінальної справи діло не дійшло, бо правоохоронці тут не відшукали складу злочину. Хоча певні висновки медпрацівники таки зробили — почали посилювати заходи безпеки при взятті крові та карантизації плазми. Зокрема відтепер без повторного обстеження плазми вона не буде використовуватися ні за яких обставин.