Сьогодні навіть фахівці не можуть точно оцінити розмір збитків, яких завдали за останні роки ВАТ «Укртелеком» таксофонні шахраї. Виходячи з кількості зафіксофаних фактів використання емуляторів таксофонних карток (підроблена картка, номінал якої відновлюється після використання), можна із впевненістю стверджувати — це значний тіньовий ринок, у якому обертаються великі гроші. Не слід забувати, що такий спосіб зв'язку часто обирають i члени злочинних угруповань. Тож не дивно, що п'ять років тому, виходячи зі спільних інтересів у боротьбі з цим злочином, «Укртелеком» налагодив плідне співробітництво з підрозділами контррозвідувального захисту економіки держави Служби безпеки України.
Як розповів «УМ» директор департаменту таксофонної мережі ВАТ «Укртелеком» Олександр Пліско, результати прийшли відразу, проте системно боротися з шахраями виявилося важко. На те було дві об'єктивні причини.
По-перше, незважаючи на постійне вдосконалення та модернізацію таксофонного обладнання, кримінальні ділки також не стояли на місці. Через незначний час після впровадження нових програмних версій, у шахраїв з'являлися свої «контраргументи». На жаль, серед розробників емуляторів виявилося багато справді талановитих людей, зокрема й студентів та фахівців із відповідною технічною освітою. При цьому найпоширенішим шляхом розповсюдження інформації щодо виготовлення та збуту емуляторів став, звісно, ж інтернет. Наразі існує кілька спеціалізованих сайтів, де розміщено інформацію про продаж, функціональні схеми і програмне забезпечення для виготовлення емуляторів та детальні інструкції з їхнього подальшого використання.
Друге. Значною перешкодою для ефективної боротьби з шахраями стала недосконалість українського законодавства на той час. У Кримінальному кодексі просто не існувало відповідної статті. Єдине, що могли зробити співробітники СБУ та МВС — звинуватити зловмисника в шахрайстві, що насправді не зовсім відповідало суті злочину. За ці роки було кілька гучних справ, фігурантами однієї з них стали навіть курсанти військового закладу. Проте, незважаючи на розмір заподіяної шкоди, всі зловмисники отримали умовні терміни покарання та порівняно незначні суми штрафу.
Ситуація кардинально змінилася у минулому році з прийняттям нової редакції Кримінального кодексу, яка передбачає кримільну відповідальність, зокрема й за втручання у роботу мереж електрозв'язку, створення, використання, розповсюдження або збут шкідливих програмних чи технічних засобів. Справляє враження й міра покарань за цими статтями — позбавлення волі до трьох років або штраф у розмірі від 600 до 1000 неоподатковуваних мінімумів. У разі повторного використання емуляторів або заподіяння значної шкоди — можна отримати вже від трьох до шести років «колючки». Тобто, опинитися «на зоні» може як простий користувач підробленої картки, який вирішив зекономити пару десятків гривень, так і самі організатори тіньового бізнесу — виробники та розповсюджувачі емуляторів. Причому «сісти» надовго.
«З початку цього року фахівці «Укртелекому» об'єднали всі таксофони єдиною системою моніторингу, яка дозволяє визначити, з якого апарата здійснюється зв'язок за допомогою емулятора, коли й куди, — каже Олександр Пліско. — Наявність цієї інформації значно полегшила роботу правоохоронців, адже їм лишилося тільки затримувати правопорушників на місці скоєння злочину, тобто просто біля таксофонів, разом із доказами».
Директор департаменту таксофонної мережі «Укртелекому» зазначає, що зовні емулятор нічим не відрізняється від справжньої картки, проте «випадково» його придбати неможливо. В середньому він коштує 50 доларів США, тоді як таксофонні картки «Укртелекому» — 10 гривень. З одного боку — кримінальна відповідальність, з іншого — чималі гроші за емулятор, які фактично можна викинути «у трубу». Адже дія підробки може бути в будь-який момент заблокована оператором компанії. Сьогодні суттєво знижено тарифи на міжміський і міжнародний зв'язок із таксофонів — найпопулярніші напрямки в користувачів емуляторів.
Як би там не було, з початку року співробітники Служби безпеки вже порушили 15 кримінальних справ проти таксофонних зловмисників. Схоже, ефективність боротьби з такого роду шахраями значно підвищилася, що засвідчує й нова інформація, яка з'явилася на сайтах зловмисників. Відтепер потенційним клієнтам можуть порадити, як дотримуватися умов конспірації при використанні емуляторів. Нервують таксофоннi дiлки недаремно — дві з порушених СБУ справ, уже завершилися вироками для злочинців. У Кіровограді до двох років позбавлення волі засуджено громадянина України, а у Миколаївській області іноземець «сів» на три роки. Навіть у тих випадках, коли «таксофоніст» залишається на свободі, сума штрафу відбиває будь-яке бажання займатися цим видом шахрайства. Наприклад, у Криму один із любителів дешевих розмов відшкодував «Укртелекому» 10 тисяч гривень штрафу, що компенсувало компанії завдані ним збитки. «На підході» ще кілька справ, які мають усі шанси завершитися суворими вироками.