Незважаючи на висновок Мін'юсту про незаконність підвищення тарифів на комунальні послуги у Києві, з першого грудня киянам будуть приходити рахунки з новими розцінками, за якими тариф на опалення збільшиться з 80 копійок до 1 гривні 80 копійок, вартість кубометра холодної води — з 82 копійок до двох гривень, а квартплата з 51 копійки в середньому за квадратний метр виросте до 1 гривні 80 копійок. Після введення нових тарифів сукупні комунальні послуги приноситимуть у міський бюджет 200 млн. 305 тис. гривень за місяць, тоді як до перерахунків вони становили 60 млн. 67 тис. гривень.
Про те, що цей «непопулярний, але необхідний крок» таки буде зроблено, розповів журналістам під час прес-конференції перший заступник голови КМДА Анатолій Голубченко. За його словами, призначення тарифів на комунальні послуги (за газ, електроенергію, холодну та гарячу воду, а також квартплати плюс плата за вивіз сміття та обслуговування ліфтів) належить до компетенції міської влади. Практично всі інші міста нашої країни, розповів Анатолій Костянтинович, уже здійснили перерахунок тарифів, і за деякими показниками вони випереджають Київ, і Мін'юст ніяким чином не втручався. А в столиці, аргументував пан Голубченко, найвища середня зарплата по країні (1756 грн.) та непогані накопичення в банках фізичних осіб — аж 27 мільярдів гривень. І, що найцікавіше, нам пообіцяли, що повну суму за комунальні послуги будуть платити багаті люди, а бідні зможуть оформити субсидію. На думку Анатолія Голубченка, захочуть і зможуть оформити субсидію з
2 мільйонів 700 тисяч осіб, які офіційно проживають у Києві, близько 250 тисяч. Невідомо, як це вирахували чиновники Київської міської державної адміністрації, адже, як щиро і палко вони запевняли представників преси, кожна сім'я, яка проживає у столиці, буде платити не більш ніж 15 відсотків від свого доходу.
Планки мінімального доходу на кожного члена родини, після якої сім'я може звертатися по субсидію, в цих розрахунках не існує. Болюче для людей питання, скільки ж їм доведеться платити за квартиру, буде вирішувати... працівник ЖЕКу. Саме він має порахувати кількість квадратних метрів житлоплощі, вирахувати за тарифами або за лічильником кількість спожитої холодної та гарячої води на члена родини, газу, електроенергії, додати плату за ліфт та вивіз сміття, за зайву житлоплощу (якщо така є), порівняти із сукупним доходом родини та сказати, можуть вони розраховувати на субсидію чи ні. Голубченко розповів, що люди, яким відмовили у субсидії, можуть звертатися до депутатів місцевих рівнів. Цих депутатів місцева влада попросить увійти до складу комісій, які будуть перевіряти такі суперечливі випадки.
Немає жодних сумнівів, що кияни намагатимуться не декларувати доходiв та отримувати «зарплату в конвертах». Щодо можливої тінізації доходів, то Анатолій Костянтинович розраховує на... совісливість громадян. Він розповів «УМ» про свою знайому, яка офіційно отримує 400 грн., але оформляти субсидію не буде, бо... їй соромно, адже насправді дівчина отримує дві тисячі доларів.
Залишилося додати, що, за версією КМДА, на підвищення тарифів передовсім вплинуло зростання цін на газ, необхідність відремонтувати «Київводоканал», збільшення тарифів на споживання електроенергії (на рівні країни). Перший заступник голови КМДА повторив, що з підвищенням плати якість послуг житлово-комунальної сфери суттєво поліпшиться. Додавши, правда, що це залежить від того, наскільки своєчасно люди будуть платити за нові тарифи. А на це поки що розраховувати не доводиться.