Сьогодні планета відзначає Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом — особливим неінфекційним захворюванням, поширення якого, за визначенням фахівців ВООЗ, набуло масштабів епідемії. Медики в цей день укотре нагадують українцям про перші симптоми захворювання (збільшення ваги тіла й постійна спрага), розповідають про необхідність стеження за рівнем цукру в крові та про способи профілактики «солодкого жаху». Хворі ж, чиє життя безпосередньо залежить від щоденної ін'єкції інсуліну, скаржаться на перебої з постачанням препарату — фактор, який погіршує й без того невеселе життя інсулінозалежних діабетиків. Особливо проблемним на сьогодні залишається Харків («УМ» нещодавно писала про інсуліновий конфлікт у місті). Звідки у проблеми «ноги ростуть» і чи зміниться ситуація найближчим часом? З цими питаннями ми звернулися до міністра охорони здоров'я Юрія Поляченка.
«Наші колеги на місцях будуть постійно скаржитися на забезпечення пацієнтів інсуліном, — зауважив Юрій Володимирович. — І я думаю, ця проблема залишатиметься актуальною ще років 5—10, поки ми не зрозуміємо, що наше — не значить погане. Адже інсуліну вистачає всім, але тільки вітчизняного виробництва. Його якість абсолютно відповідає всім нормам, препарат якісний та цілком безпечний. Але хворі, які звикли приймати імпортний інсулін, не хочуть переходити на український. Чому? Тому що необгрунтовано бояться ускладнень. Я вам скажу: це, швидше, психологічна причина: аналогічно відчуває себе людина, яка сідає в «Мерседес», а потім їй дають «Таврію».
Крім того, міністр вбачає причини інсулінових негараздів у недосконалості закону про тендерні закупівлі. Сьогодні МОЗ проводить тендер на закупівлю ліків та централізовано — відповідно до заявок з регіонів — регулює надходження препаратів на місця. З наступного року Міністерство планує змінити процедуру, аби кожен регіон самостійно, відповідно до своєї заявки, закупляв інсулін. Мовляв, це єдиний спосіб змінити ситуацію, коли один виробник інсуліну, не задоволений результатами МОЗівського тендеру, гальмує процес закупівлі ліків для всієї України.