«Коли вони сказали, що хочуть створити Гельсінську групу в Україні, я похолола, - згадує нинішня голова Московської Гельсінської групи Людмила Алєксєєва, як до неї приїхали Микола Руденко і Левко Лук'яненко. - На теренах усього Радянського Союзу найжорстокіше карали в Україні. Ми просили західних журналістів писати якомога частіше про Українську групу, про кожну її людину. Бо це камікадзе. Перші арешти відбулися саме в УГГ. Терміни українцям давали найбільші. І найбільше загиблих у таборах було саме серед членів Української Гельсінської групи».
Нагадаємо, що гельсінських груп було в «імперії» п'ять - московська, українська, литовська, грузинська і вірменська. Як зазначив учора на прес-конференції в УНІАН директор видавництва «Смолоскип» Осип Зінкевич, Москва мала надзвичайну перевагу - посольства, закордонних журналістів. В Україні такого «виходу в люди» не було. Якось перед черговою прес-конференцією московським гельсінкцям надійшов з України том документів. «Я не можу читати українською, хоча розмовну розумію, - каже пані Людмила. - А нам же треба представити документи журналістам! На щастя, один із членів Московської групи, Анатолій Щаранський з Донецька (нині міністр в Ізраїлі) говорив українською, отож ми працювали цілий день: він перекладав, а я друкувала на машинці».
Група була створена 9 листопада 1976-го, а вже у квітні 1977-го почалися перші арешти. Як зазначає Василь Овсієнко, загалом члени УГГ вiдбули в ув'язненні понад 550 років і заплатили «червоному молоху» п'ятьма своїми життями. «Сьогодні ми очікуємо указу Президента про нагородження членів УГГ орденами за мужність, бо це справді, у кожному випадку, був акт мужності», - каже колишній політв'язень. «Це був перший легальний рух проти радянської імперії, - підсумовує член УГГ, нині голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України Йосиф Зісельс. - І ця легальність стала одним із кроків до нинішніх свобод. Крім того, УГГ - це перший етап національно-визвольного руху українців, не відмежований, а в річищі європейського визвольного руху».
На думку багатьох правозахисників, істориків і громадських діячів, вшанування організації, яка заклала основи демократії й багатопартійності в Україні, могло б бути й пишніше. «Гадаю, сьогодні мали б бути слухання у Верховній Раді», - каже Осип Зінкевич, який був на 5-річчі УГГ, влаштованому в Національному Конгресі США.