Невідомо, що так вплинуло на керівництво киргизької опозиції - чи то вогнепальна зброя і сльозогінний газ, які силові структури застосували позавчора при спробі розгону її мітингу на центральній площі Бішкека, чи то якісь цілком матеріальні речі, - але опозиція вирішила піти на компроміс iз владою. Нагадаємо, що в ніч iз 6 на 7 листопада скликані опозицією Установчі збори прийняли нову Конституцію, за якою республіка перетворюється з президентської на парламентську. Станом на вчорашній день цей текст Конституції вже підписали 53 із 90 депутатів парламенту, тобто більшість. Водночас, виступаючи перед мітингуючими, вже після жорсткої акції правоохоронних сил, один iз лідерів опозиції Омурбек Текебаєв повідомив, що заплановане на цей вечір засідання парламенту відміняється. Як виявилося, влада і опозиція домовилися про прийняття ще однієї, вже компромісної Конституції. Такі вже особливості киргизької політики: вночі - одна Конституція, вранці - інша.
Проект цієї, «іншої», депутати парламенту почали розглядати вчора вранці і до вечора її мали прийняти, повідомляє агенція «Фергана.ру». Для більшої прозорості процесу засідання парламенту транслювалося державним телебаченням. За словами лідера опозиції Азімбека Бекназарова, Конституція мусить пройти два читання.
У новому проекті Основного закону Киргизії повноваження президента значно обмежені (передбачається змішана парламентсько-президентська форма правління), але він має відбути свій повний президентський термін до 2010 року, а парламент - до 2009 року. Тобто дострокових виборів не буде. Місцеві політологи висловлюють здивування, що в новому проекті Конституції не міститься згадки про те, що Киргизія є світською державою. Натомість зафіксовано, що російська мова є другою офіційною після киргизької. Відповідно до проекту, Служба національної безпеки виводиться з-під підпорядкування президента і переходить до складу уряду. Всі важливі призначення - голів Генеральної прокуратури, Фінансової поліції, Рахункової палати - залишаються прерогативою президента, але узгоджуються з парламентом.
Відповідно до нової Конституції, партія, яка набере на наступних виборах 2009 року більше 50 відсотків голосів, автоматично отримує право формувати новий уряд. Якщо жодна з партій не набере 50 відсотків голосів, то функції формування уряду переходять до президента.