Сто днів «другого» Януковича

08.11.2006
Сто днів «другого» Януковича

Чоловiк проходить, як хазяїн... (Укрінформ.)

      Сто днів при владі - мало чи багато? Наполеонові цей термін, мабуть, здався аж надто коротким. Для українського Прем'єра, незалежно від прізвища, це чимало, якщо врахувати, з якою періодичністю міняються у нас уряди. Однак якщо наполеонівських планів - вище голови, сто днів навіть для українського Кабміну пролітають за мить. Свою першу «круглу» дату (а вона припаде на 11 листопада) урядовці зустрічають у роботі, особливо не відволікаючись на коментарі щодо своїх відчуттів з цього приводу. Зате стоденку Кабінету Міністрів Віктора Януковича-«другого» почали оцінювати й коментувати експерти та «маленькі українці».

      Відповідно до політичних симпатій і наближеності до того чи іншого табору оцінки неабияк відрізняються. Так, скажімо, економіст Олексій Плотніков, який паралельно є народним депутатом від Партії регіонів, вважає, що урядові Януковича за цей час вдалося зробити певні кроки щодо макроекономічної стабілізації в країні. Зокрема, в інтерв'ю радіо «Свобода» Плотніков назвав серед таких здобутків газові домовленості з Росією. Є в нинішнього Кабміну й недолік: на думку експерта-«регіонала», Януковичу й компанії поки що не вдалося відновити інвестиційну привабливість України, зруйновану діяльністю попередніх урядів (Тимошенко і Єханурова).

      Представник БЮТ, колишній міністр економіки Сергій Терьохін, навпаки, оцінює стоденне прем'єрство Януковича негативно - насамперед його обурює зростання цін на газ і тарифів на житлово-комунальні послуги. Також Терьохін назвав серед «здобутків» уряду сприяння підняттю тарифів на електроенергію, скандали навколо відшкодування ПДВ, понадпланово розподіленого «своїм» областям і не доданого іншим тощо.

      Політолог Володимир Фесенко вважає, що сто днів - це цифра, швидше, позірна, адже реальну оцінку діяльності Кабміну можна буде дати не раніше кінця зими. Наразі ж серед позитивних здобутків уряду Януковича експерт називає... нестачу негативних. Фесенко нагадав, що уряди Тимошенко і Єханурова свої перші стоденки «відзначали» бензиновою та цукровою і газовою кризами, а в Януковича таких явних криз поки що не спостерігається.

      Як ставляться до стоденного «ювіляра» «прості» українці, дізнавались експерти центру соціальних досліджень «Софія» (з 19 по 26 жовтня опитано 2024 респонденти в усіх регіонах України, статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%). Так, виявляється, роботу уряду Януковича позитивно оцінюють 12,9 % респондентів. 24,8% завагалися - нібито в роботі Кабміну й позитиви, і негативи... Більше негативів бачать 26,6%. А 30,9 % вирішили, що давати якусь оцінку діям цього уряду ще рано. При цьому серед прибічників Партії регіонів «швидше позитивно» Кабмін Януковича оцінюють 30%. Серед «соціалістів» - лише 10% (при негативному показникові 17,5%). Із шанувальників Компартії в роботі уряду бачать переважно «плюси» 11,9% (негативний показник становить 22,4%). Поміж «нашоукраїнців» знайшлося лише 4,4% «оптимістів», тоді як 44,9% оцінюють діяльність уряду «швидше негативно». А симпатики «Батьківщини» розподілилися так: 3,3% бачать у роботі Кабміну позитив, 53,8% - негатив.

      Порівняно з попереднім урядом, який очолював Юрій Єхануров, Кабінет Януковича вважають значно кращим 9,5% опитаних, 24,3% розцінили його роботу як «дещо кращу» за роботу попередників, відповідь «приблизно так само» дали 36%, а варіанти «дещо гірше» і «значно гірше» в сумі набрали 19%.

      Щодо конкретних дій, ужитих урядом Януковича за сто днів, то, як свідчать результати опитування, громадяни України переважно схвально оцінюють діяльність уряду у сферах розвитку добросусідських відносин з Росією (61,1% - добре і лише 28,2% - погано), забезпечення своєчасної виплати зарплати (53,5% - добре, 38,5% - погано) та проведення зваженої національної політики (40,6% - добре і 40,8% - погано). Натомість більшість опитаних вважають поганою роботу уряду у сферах підтримки законності і порядку (55,6%), стимулюванні економічного росту (57,3%), інтеграції України до ЄС (49,9%), підвищенні рівня зарплат, пенсій та стипендій (71,85), боротьбі з корупцією (63,1%), стримуванні зростання цін (74,7%).

      Фактично порівну розподілилися думки опитаних щодо проведення урядом зваженої національної політики, забезпечення прав громадян на використання рідної мови: «погано» в цій графі Кабміну поставили 40,8%, «добре» - 40,6%.

       На запитання, чи виконує Віктор Янукович свої передвиборчі обіцянки, ставши Прем'єром, відповіді розподілилися таким чином: 10,2% респондентів вважають, що виконує. 47,5% опитаних здається, що Янукович намагається виконувати обіцяне - «у міру можливості». На думку 33,1%, своїх обіцянок Віктор Федорович практично не виконує. 9,2% з відповіддю завагалися.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>