Якщо теперішні темпи експлуатації морських засобів та забруднення навколишнього середовища збережуться, то більшість видів морської флори та фауни загинуть до 2048 року, попереджає міжнародна група екологів та економістів у звіті, який з'явився вчора друком на сторінках авторитетного американського наукового часопису «Саєнс». Група вчених з різних країн проводила масштабні дослідження yпродовж чотирьох останніх років, проаналізувала результати багатьох експериментів, дані на тему вилову риби та інших морських організмів упродовж останніх 50 років та вивчила екологічний стан 48 морських резервуарів світу. Історію окремих морських екосистем досліджували впродовж останньої тисячі років.
На цей час 29 відсотків морських екосистем світу вже зазнали руйнації — представників фауни та флори в них поменшало на 90 відсотків. «Така тенденція чітко помітна і навіть набирає прискорення. Якщо вона збережеться, то всі види морських організмів вимруть до 2048 року» — заявив керівник міжнародної групи науковців Борис Ворм. На думку дослідників, уже через 40 років комерційний промисловий вилов риби припиниться, бо її стане так мало, що неможливо буде нічого впіймати. Криза вже розпочалася, адже, незважаючи на покращені технології вилову, збільшення кількості та розмірів риболовних суден, використання кращих і більших неводів, кількість виловлених видів морської фауни за період 1993-2004 років зменшилася на 13 відсотків. З представлених результатів досліджень випливає, що на цей час уже третина колишніх продуктивних ареалів вилову риби та морепродуктів вичерпана.
Представники організацій, пов'язаних з експлуатацією морських засобів, не бажають заглядати в майбутнє і не поділяють теперішнього песимізму вчених. Вони вказують, що риболовство у світі щороку дає 80 млрд. доларів прибутку та гарантує робочі місця 200 мільйонам осіб. Для приблизно мільярда населення нашої планети, особливо в бідних регіонах, риба є головним джерелом білка, тому ніхто не відмовиться від теперішніх темпів експлуатації морських засобів. «Якщо ми найрішучішим чином не переглянемо наше ставлення до океанських ресурсів, то це століття стане останнім, коли ми куштуватимемо свіжу морську рибу», — заявив інший вчений — Стів Палумбі.