За земельну боротьбу із столичним мером услід за частиною депутатського корпусу Київради взялася й інтелігенція. Адже серед усіх проданих та виділених останнім часом міськими депутатами під керівництвом Леоніда Черновецького земельних ділянок є така, яка займає охоронну територію унікального архітектурно-етнографічного та етноландшафтного комплексу.
Як повідомляла «УМ», днями Київрада ухвалила рішення про передачу в оренду «Укрінвестбуду» на 25 років земельної ділянки площею близько десяти гектарів у Пирогові, де знаходиться Музей архітектури і народного побуту НАН України. На виділеній землі мають побудувати готельно-розважальний комплекс та кінно-спортивний клуб. Проте ця територія потрапляє в зону, на якій заборонено будь-яке будівництво, не передбачене планом розвитку Музею. Окрім того, це рішення приймалося без відповідного погодження комісії Київради з питань екологічної політики, а також не було проведено громадських слухань цього питання.
«В жодному випадку не можна допустити, аби це унікальне природно-ландшафтне середовище було урбанізовано і спотворено. Якщо ми зараз дозволимо, аби таке відбувалося на охоронній території Музею, то невдовзі і в самому Музеї все буде комерціалізовано», — коментує «УМ» голова Вченої ради Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. Рильського Ганна Скрипник. Учора в приміщенні цього Інституту зібралися близько двадцяти вчених та професорів, членів Конгресу української інтелігенції, Національної та Міжнародної Асоціації україністів, товариства «Просвіта» тощо, аби прийняти звернення до керівництва країни з вимогою прикластись до відміни відповідного рішення Київради. Проте в результаті усі учасники «круглого столу» зійшлися на думці, що насамперед треба звертатися до самого мера Черновецького. «Якщо виходити з вимог українського законодавства, ніхто не має права там проводити подібних забудов. Бо ще у 2005 році Верховна Рада визначила для музею в Пирогові спеціальний статус. Проте цей статус не закріплений у діях Київради, яка мала би відвести і оформити ці землі під заповідник», — говорить «УМ» лідер УНП, у минулому міністр охорони навколишнього природного середовища Юрій Костенко. Він пообіцяв, що особисто піде до Черновецького, аби від імені учасників «круглого столу» вимагати від нього дотримуватися вимог закону. А також пояснити, що «туристи будуть приїжджати до Пирогова, аби подивитися на музей, а не на готелі та розважальні заклади». «Люди їдуть відпочивати туди, де збережено екосистему, ландшафти, парки. А якщо сьогодні біля Музею розбудувати ту інфраструктуру, яку планує мер, то завтра вже і самого музею не буде», — додав Костенко.