В Україні неодноразово висловлювали пропозицію перевезти прах Степана Бандери з Мюнхена, де він жив останні роки та був убитий, на Батьківщину. Зазвичай такі ініціативи озвучували патріотичні та націоналістичні організації. Однак такого, щоб за це діло взявся конкретний градоначальник, здається, ще не було. Ініціативу виголосив мер Калуша, голова івано-франківської організації УНП Ігор Насалик. Саме в калуському районі, у селі Старий Угринів, народився у 1909 році Степан Бандера.
Ініціатива Ігоря Насалика щодо перепоховання праху Бандери має підтримку місцевої влади. Нещодавно Калуська міськрада ухвалила звернення до Президента України з пропозицією перепоховати Бандеру в рідній землі. А вчора калушани мали можливість прямо заявити Вікторові Ющенку про свій намір: Президент України відвідав це місто, щоб взяти участь у початку будівництва заводу з виробництва хлору та каустичної соди, замовником та інвестором якого є російський «Лукойл». Щоправда, в міській раді кореспонденту «УМ» не змогли відповісти на запитання, чи під час зустрічей з Ющенком порушували тему перепоховання. Натомість прес-секретар глави держави Ірина Ванникова зазначила «УМ», що подібної ініціативи Президентові не озвучували, «бо його поїздка мала не гуманітарний, а економічний характер». «Принаймні я не була свідком, щоб така пропозиція висловлювалася», — додала пані Ірина. Водночас вона сказала, що ставлення Ющенка до перепоховання праху Степана Бандери в Україні є позитивним.
За задумом, поховання праху Степана Бандери в Калуші мало би стати початком зведення у цьому місті пантеону героїв. Тут також хотіли би поховати калушан, що загинули на Соловках. Спершу такий меморіал воліли бачити в Києві. Івано-франківська обласна організація Української народної партії під проводом того ж таки Насалика звернулася до Президента, уряду та парламенту з пропозицією створити такий пантеон у столиці і перевезти туди останки героїв, які покояться за кордоном. «Ми досі не отримали відповіді, — розповів мер Калуша, — і це підштовхнуло мене до ідеї створення пантеону в Калуші». Ігор Насалик, у минулому досить успішний бізнесмен, настільки пройнявся ідеєю, що висловив готовність «як фізична особа» вкласти у будівництво 100 тисяч доларів.
Місцева влада в уяві малює собі цей проект як вельми успішний. Він міг би стати тією принадою, яка приваблювала б до Калуша туристів як з України, так і з-за кордону. Інша річ – втілення цього задуму. Він наштовхнеться на чималі труднощі принаймні через те, що в Україні є чимало людей, які сприймають Бандеру ледве не як найбільшого зрадника за всю її історію. Крім того, центральна влада вже тривалий час не може визнати боротьбу воїнів УПА. Хоч Президент і видав указ про вшанування воїнів УПА, уряд і значна частина представників місцевої влади сприйняли його негативно, не кажучи вже про те, щоб домовитися про перевезення праху Бандери до України...
КОМЕНТАР
Володимир Яворівський,
голова парламентського комітету з питань культури і духовності:
— Я виступаю за те, щоб серця українських патріотів покоїлись в Україні. Чи буде це Калуш, чи Старий Угринів, чи Київ — це вже інша справа. Але я всіляко підтримую перепоховання патріотів в Україні. Зробити це не так просто. Я, скажімо, зараз займаюся тим, щоб перепоховати тіло Олександра Довженка, який похований у Москві, в Україні. Це важко, бо владу та уряд це мало цікавить. Навіть Ющенко звертався до Путіна, але поки що результату мало.
— А без уряду тут ніяк не обійтися?
— Без уряду не можна. Це дуже складна процедура. Треба задіювати дипломатичні служби, МЗС, інші урядові чинники. Бо зробити це самодіяльно, як перевезли на початку 90-х тіло Василя Стуса, не вийде.
— Чи можливе перепоховання Бандери за чинного уряду?
— Думаю, що сьогодні це не вдасться. Самі ж розумієте, «регіонали», комуністи, соціалісти... Якщо вони «зарубали» проект щодо відзначення століття з дня народження Івана Багряного, то можуть завалити й це питання. Але я переконаний, що треба починати.