«Україна молода» недарма виявляла стурбованість долею столичного Музею архітектури — над Пироговим дійсно збираються хмари. Будівельно-чиновницькі... Ще місяць тому нам було відомо лише про зведення на резервних землях музею автозаправки та кількаповерхового будинку. Тепер же ситуація значно погіршилась, адже київська влада позавчора ввечері ухвалила рішення про передачу в оренду строком на 25 років «пироговської» земельної ділянки площею 9,98 га товариству з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Укрінвестбуд».
«Укрінвестбуд» збирається вклинитися до Пирогова готельно-розважальним комплексом та кінно-спортивним клубом. На подібні новації не дала своєї згоди комісія Київради з питань екологічної політики. Комісія апелювала до Голосіївської райдержадміністрації, скерувавши туди свої висновки і порекомендувавши чиновникам провести громадські слухання з цього питання. Та, зрештою, думку членів комісії проігнорували так само, як рішення Міністерства культури, яким було затверджено охоронні зони Музею народної архітектури і побуту. Згідно з баченням ситуації в Міністерстві культури, в охоронних зонах музею заборонено будь-яке будівництво, яке не передбачене планом розвитку Пирогова.
Однак подібний акт міністерства був виданий після того, як «Укрінвестбуд» заявив претензію на музейні території. Саме на цьому акцентували увагу в мерії, фактично підписуючи вирок музею. Останнього, як бачимо, не рятує і протест з боку президента Академії наук Бориса Патона, що звертався особисто до Віктора Ющенка з закликом покласти край урбанізації земель довкола Пирогова. Глава держави висловив солідарність із побоюваннями Патона, що така урбанізація стане початком кінця для унікального музейного комплексу. Але президентські емоції так і лишились емоціями, принаймнi через них спокійно переступили міські чиновники.
Можливо, розгадка криється в тому, що так звана «Науково-виробнича фірма «Укрінвестбуд» має відношення до того самого «Укрінвестбуду», який разом із Державним управлінням справами (керівником якого в недалекому минулому був Ігор Бакай) протягом 2000—2004 років устиг перепродати комерційним структурам об'єкти нерухомого майна санаторіїв «Форос», «Дніпро», «Зорі України» на суму приблизно 86 мільйонів гривень. Ділки з «Укрінвестбуду», очевидно, були людьми «серйозними» і з не менш серйозним «дахом», якщо зуміли прокрутити подібну операцію. В тому, що означає повернення фірми з назвою «Укрінвестбуд» в актуальні міські новини, ще доведеться розбиратися пізніше.
А тим часом київська влада вирішила зруйнувати ще одну відому столичну «прикмету» — книжковий ринок «Петрівка», на місці якого, як планується, незабаром постане багатофункціональний торгово-розважальний комплекс. На Петрівку претендує інше ТОВ — під майже знущальною назвою «Книжковий ринок». Це товариство отримає ділянку площею 4,45 га в оренду на 5 років із зобов'язанням зайнятись благоустроєм прилеглих територій на Московському проспекті.
Що ж, із подібною — дещо, м'яко кажучи, одноманітною — спрямованістю роботи київського міського голови та підлеглих йому чиновників весь Київ скоро перетвориться на великий розважальний комплекс — атракціон із готелями та торговельними рядами. Точніше, станеться одне з двох: або міська влада докорінно змінить столицю, або кияни таки встигнуть змінити владу, а третього тут, мабуть, не дано...