Якщо ви запланували причепурити будинок, в якому живете чи маєте офіс, для початку переконайтеся, що у ваших «благих» намірах немає чогось протизаконного. Адже, згідно з новими правилами утримання чільних стін, що їх затвердила Київрада, тепер на будь-які маніпуляції з фасадом потрібен дозвіл спеціальної комісії при Київголовархітектурі. Хай навіть це буде елементарне пофарбування центральної стіни будинку, засклення балкона чи просто заміна віконної рами.
Такі «фасадні правила» столиця розробила першою в Україні. Поштовхом до цього став не лише той факт, що часто під приводом ремонту будинок так змінюють до невпізнання, що він абсолютно не «ліпиться» в загальний вигляд вулиці. Значно небезпечнішим є те, що пертурбації з зовнішніми стінами будівель, попередньо не узгоджені з фахівцями, можуть призвести до обвалів у будинку.
Новозатверджені правила якраз і покликані регламентувати весь процес експлуатації фасаду, починаючи з вхідних дверей і завершуючи дахом та підсвіткою. І навіть такі дрібниці, як ящики для квітів на балконах, мають встановлюватися «за правилами», тобто на спеціальних піддонах на відстані не менше 10 сантиметрів від стіни. Окремим пунктом виписані вимоги до експлуатації балконів — ними чи не найпростіше спотворити зовнішній вигляд будинку, що досі успішно практикували столичні мешканці, перетворюючи їх на різнокаліберні шпаківні. А от вплинути на таких майстрів було практично неможливо. Тепер же, вважають фахівці, вдасться — наприклад, завдяки штрафам. Останні сягатимуть 120 гривень. Щоправда, такою сумою навряд чи залякаєш заможного власника квартири, який, щоб засклити балкон, викладає вдесятеро більше.
Узгоджувати з архітекторами потрібно буде і колір та марку фарби для фасаду, бо якщо це, наприклад, «два веселих гусі» — один сірий, другий білий — ще півбіди. А коли на одній вулиці пістрявіє уся веселкова палітра, такі фасадні експерименти фахівці вважають за необхідне гармонізувати.
Як розповіли в Управлінні житлового господарства столиці, фасадний порядок у місті почнеться з паспортизації. Тобто кожен будинок отримає документ на свою чільну стіну, де буде вказано технічні характеристики фасаду, історичну довідку, місця для встановлення кондиціонерів і зовнішньої реклами, а також сам проект ремонту. А будь-які зміни у «зовнішності» будівлі відтепер вважатимуть порушенням без вищезгаданого паспорта та дозволу на ремонт. Останні видаватиме спеціальний відділ у Київголовархітектурі.