Турбота про пенсію давно перестала бути суто віковим «пунктиком» у свідомості наших громадян. З того часу, як в Україні запровадили персоніфікований облік пенсій, це питання стало ледь не головним при укладанні трудових контрактів. З одного боку, роботодавець замислився над деякими нюансами своєї політики оплати праці, скажімо, щодо обсягів «сірого» налу, з іншого — найманий працівник мобілізувався з метою, аби його зарплата відгукнулася гідною пенсією на старості років.
Сьогодні «тіло» пенсії кожного працівника формують надходження з двох джерел. Перше — це відрахування з фонду оплати праці підприємства в обсязі 32 відсотків. Друге — це відрахування із зарплати конкретного найманого працівника в обсязі двох відсотків. І ті, й інші кошти спрямовуються на персоніфікований рахунок найманого працівника. За даними голови Пенсійного фонду Бориса Зайчука, який позавчора провів урядову «гарячу лінію», в Україні 13 мільйонів працюючих є власниками відповідних посвідчень (при тому, що понад 17 мільйонів громадян мають персоніфікований облік пенсій). Саме ці 13 мільйонів осіб найближчим часом отримають листи від Пенсійного фонду з інформацією про те, скільки коштів роботодавець перерахував їм на майбутню пенсію. Щоправда, деякі власники, менеджери підприємств не бажають, аби Пенсійний фонд надавав таку інформацію. Пан Зайчук зазначив, що у випадку, коли роботодавець не робить перерахунку до Пенсійного фонду, цей період «випадає» з трудового стажу найманих працівників. На цій підставі вони можуть звертатися в суд з позовною заявою на свого «хазяїна».
Пенсія повинна бути якщо не ідеальною, то принаймні справедливою. Держава вирішила хоча б якоюсь мірою відновити справедливість щодо тих людей, які все життя отримували великі зарплати, а на схилі років мусять обмежуватися 143 гривнями «середньої» пенсії. Так от, з 1 січня 2004 року буде перераховано пенсії нинішнім і змінено механізм призначення їх майбутнім пенсіонерам. За словами Бориса Зайчука, не пізніше 20 грудня роботу буде завершено, аби з 1 січня наступного року, як і належить, запрацював Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, як стверджує він, жоден пенсіонер не отримає меншу пенсію, ніж він мав раніше. Принаймні, за оперативними даними, пенсійні фінанси в доброму стані: протягом цього року до ПФ надійшло 21 млрд. 952 мільйони гривень, що в порівнянні з минулим роком більше на 9,4 відсотка.
Сам голова Пенсійного фонду критично ставиться до багатьох реалій, які існують у пенсійній сфері. Скажімо, його не задовольняє ситуація, що склалася з нарахуваннями пенсій людям, які працюють за системою фіксованого податку в сільському господарстві. «Ці нарахування надто мізерні, аби сільгоспвиробники могли претендувати на пенсію, еквівалентну ста доларам США», — зауважив Борис Зайчук. Є питання і до наших громадян, які працюють за кордоном і з чиїх зарплат не нараховуються платежі до ПФ України. Борис Зайчук радить цим громадянам сьогодні ж внести хоча б мінімум платежів до Пенсійного фонду, якщо вони хочуть отримувати пенсію.