Болгарія: вибір без вибору
Діючий президент Болгарії Георгій Пирванов здобув переконливу перемогу в другому турі президентських виборів, який відбувся позавчора. За нього віддали свої голоси 75,9 відсотка виборців, які взяли участь у голосуванні, повідомила вчора Центральна виборча комісія Болгарії після підрахунку 99,11 відсотка голосів. Остаточний результат буде повідомлено після підрахунку голосів, відданих на закордонних виборчих дільницях, переважно в Туреччині, де голосували більше 50 тисяч громадян Болгарії. Суперник Пирванова, крайній націоналіст Волен Сідеров, який є лідером націоналістичної партії «Атака», заручився підтримкою 24,1 відсотка виборців.
Активність виборців була дуже низькою — 41,21 відсотка. Багато болгар проігнорували вибори, оскільки на них не було представлене праве політичне крило і вибір здійснювався між посткомуністом Пирвановим та націоналістом Сідеровим. Відсутність міцного правого крила непокоїть як частину болгар, так і Європейський Союз, членом якого Болгарія стане з 1 січня 2007 року. Тим більше що націоналісти зміцнюють свої позиції і стають другою за впливом політичною силою країни. На минулих парламентських виборах за «Атаку» проголосували 300 тисяч болгарських виборців, а позавчора свої голоси Сідерову віддали 643 тисячi болгар. Друга каденція Пирванова розпочнеться у січні 2007 року і буде тривати до січня 2012 року. Президент назвав своє переобрання «історичною перемогою», хоча заручився лише підтримкою лівих та турецької меншини, яка становить 10 відсотків населення Болгарії.
Бразилія: Лула на біс
Діючий президент Бразилії, почесний голова Партії праці Луїс Ігнаціо Лула да Сільва переміг у другому турі президентських виборів, який відбувся позавчора і забезпечив собі переобрання на другий президентський термін, повідомив учора бразильський виборчий суд, який виконує в цій країні функції ЦВК. Представник лівих сил Лула набрав 60,6 відсотка голосів виборців. Його суперник, колишній губернатор штату Сан-Пауло Геральдо Алкмін, представник Партії бразильської соціал-демократії, заручився підтримкою трохи менше 40 відсотків виборців.
Переобранню 61-річного Луїса Ігнаціо Лула да Сільви не зашкодили скандали та нехороша атмосфера в заснованій ним Партії праці. Впродовж останніх півтора року назва партії не сходила з газетних сторінок у зв’язку з численними корупційними скандалами її провідних діячів. Незадовго до першого туру виборів 2 жовтня члени виборчого штабу Лули хотіли придбати за 800 тис. доларів компромат на Алкміна. Варто зазначити, що виборці, які голосували за 53-річного Алкміна, віддавали свої голоси не стільки за цього колишнього лікаря-анестезіолога, як проти Лули та його корумпованого оточення. Фактично бразильці також не мали вибору. Частина виборців голосувала за Лулу з шани до його робітничого походження (він колись працював робітником-металургом) та в надії побачити впродовж другого терміну «оновленого президента». Втім Лула має певні досягнення впродовж своєї першої каденції, які відчули 185 мільйонів мешканців Бразилії. Він запровадив низку програм соціальної допомоги, підняв мінімальну зарплату до 160 доларів, зменшив рівень інфляції, забезпечив невисокі (2,3 відсотка), але стабільні темпи зростання економіки.