У Сербії минулої суботи та неділі відбувся конституційний референдум. Перед його проведенням усі політичні та громадські організації країни забули про суперечки і в один голос закликали співвітчизників підтримати запропоновані поправки. Заклики подіяли частково: з 6,6 мільйона сербів з правом голосу на виборчі дільниці з'явилися лише 53,5 відсотка, з яких 51,6 відсотка сказали своє «Да» («Так») запропонованим змінам. Тобто референдум вважається таким, що відбувся. Народ затвердив нову Конституцію, першу після ери Слободана Мілошевича.
Вона складається з 206 параграфів і преамбули. І ключова зміна міститься якраз у преамбулі, де записано, що населена переважно албанцями провінція Косово є інтегральною частиною Сербії. З огляду на цю новацію косовські албанці та представники албанської меншини на півдні Сербії бойкотували плебісцит. Як і критики сербського уряду, які вказували, що визначення Косова частиною Сербії перед закінченням переговорів у Відні про майбутній статус цієї провінції зашкодить інтересам офіційного Белграда. З середини 1999 року Косово перебуває під адміністрацією ООН, а його мешканці рішуче налаштовані на здобуття незалежності від Сербії. Представники ООН та ЄС на переговорах у Відні не бажають перейматися складними сербсько-косовськими відносинами і налаштовані надати провінції незалежність, що жодним чином не влаштовує Сербію. Тому конституційний запис про статус Косова, яке є колискою сербської державності та духовності, має стати для Сербії останнім аргументом та зброєю на переговорах у Відні.
Політика ООН та ЄС є надзвичайно короткозорою і егоїстичною. Бо за переговорами про долю Косова уважно стежать у Москві та в сепаратистських анклавах на території колишнього СРСР: в Придністров'ї, Абхазії та Північній Осетії. Якщо в Косово буде створено прецедент відриву сепаратистської провінції від материнської держави, то ним намагатимуться скористатися сепаратисти всіх мастей, включно з українськими. Доля Косова буде вирішена за неповні три місяці, але неофіційно відомо, що Захід уже погодився всупереч волі сербів задовольнити вимоги косовських сепаратистів про незалежність.